Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Featuring a completely exposed light bar with vibrant RGB LEDs, merged with the award-winning Trident Z heatspreader designed, and constructed with the highest quality components, the Trident Z RGB DDR4 memory kit combines the most vivid RGB lighting with uncompromised performance. The uncovered light bar is designed for visual gratification in full RGB. The default lighting sports a fluid full spectrum rainbow wave. Downloadable software allows expanded effect and color customizations to the memory modules. Color match your build and rethink the possibilities with RGB. Trident Z RGB retains the iconic design element of the traditional Trident Z lineup - featuring luxurious hair-line finished aluminum heatspreaders and an aggressive fin design for highly efficient heat dissipation. The top of the heatsink has been exclusively engineered to mount a wider light diffuser for more extravagant lighting effects. Look no further for a memory that combines performance and beauty for building a stylish, modern PC! Each memory kit contains specially screened ICs through G.SKILL's unparalleled selection process and a custom engineered ten-layer PCB offering maximum signal stability; and every single kit is rigorously tested for reliability, compatibility, and performance across a wide range of motherboards.
| SKU | F4-3600C18D-16GTZR |
| Memory Series | Trident Z RGB |
| Memory Type | DDR4 |
| Memory Size | 16GB Kit (2 x 8GB) |
| Tested Latency | 18-22-22-42 |
| Tested Voltage | 1.35V |
| Tested Speed | 3600MHz |
| LED Lighting | RGB |
| Single Zone / Multi-Zone Lighting | Individually Addressable |
| SPD Latency | 17-17-17 |
| SPD Speed | 2133MHz |
| SPD Voltage | 1.2V |
| Speed Rating | PC4-28800 (3600MHz) |
| Compatibility | Intel and AMD |
| Heat Spreader | Aluminium |
| Package Memory Format | DIMM |
| Performance Profile | XMP 2.0 |
| Package Memory Pin | 288 |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | Limited Lifetime |
G.Skill Trident Z RGB F4-3600C18D-16GTZR 16GB (2 x 8GB) DDR4 DRAM 3600MHz CL18 Memory Kit — Black
- Product Code: F4-3600C18D-16GTZR
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.


