Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
ValueRAM's KVR26N19S6/4 is a 512M x 64-bit (4GB) DDR4-2666 CL19 SDRAM (Synchronous DRAM), 1Rx16, memory module, based on four 512M x 16-bit FBGA components. The SPD is programmed to JEDEC standard latency DDR4-2666 timing of 19-19-19 at 1.2V. Each 288-pin DIMM uses gold contact fingers.
| SKU | KVR26N19S6/4 |
| Memory Series | ValueRAM |
| Memory Type | DDR4 |
| Memory Size | 4GB Module (1 x 4GB) |
| Tested Latency | 19-19-19 |
| Tested Voltage | 1.2V |
| Tested Speed | 2666MHz |
| LED Lighting | None |
| Single Zone / Multi-Zone Lighting | N/A |
| SPD Latency | 19-19-19 |
| SPD Speed | 2666MHz |
| SPD Voltage | 1.2V |
| Speed Rating | PC4-21333 (2666MHz) |
| Compatibility | Intel and AMD |
| Heat Spreader | None |
| Package Memory Format | DIMM |
| Performance Profile | XMP 2.0 |
| Package Memory Pin | 288 |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | Limited Lifetime |
Kingston ValueRAM 4GB (1 x 4GB) DDR4 DRAM 2666MHz CL19 1.2V KVR26N19S6/4 Memory Module
- Product Code: KVR26N19S6/4
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R884

