Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Having multiple applications open at once can decrease your computer’s performance. By installing the Lexar DDR4-3200 UDIMM Desktop Memory you can continue multitasking without the need for unnecessary slowdowns. Having multiple applications open at once can decrease your computer’s performance. By installing the Lexar DDR4-3200 UDIMM Desktop Memory you can continue multitasking without the need for unnecessary slowdowns. Data-intensive apps should never slow down your performance. So whether your browsing the internet, working on spreadsheets, or uploading photos, the Lexar DDR4 gives you a boost in performance to multitask with ease.
| SKU | LD4AU008G-B3200GSST |
| Memory Series | Value |
| Memory Type | DDR4 |
| Memory Size | 8GB Module (1 x 8GB) |
| Tested Latency | CL22 |
| Tested Voltage | 1.20V |
| Tested Speed | 3200MHz |
| LED Lighting | None |
| Single Zone / Multi-Zone Lighting | N/A |
| SPD Latency | CL22 |
| SPD Speed | 3200MHz |
| SPD Voltage | 1.20V |
| Speed Rating | PC4-25600 (3200MHz) |
| Compatibility | Intel and AMD |
| Heat Spreader | Anodized Aluminium |
| Package Memory Format | DIMM |
| Performance Profile | SPD |
| Package Memory Pin | 288 |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | Limited Lifetime |
Lexar 8GB (1 x 8GB) DDR4 DRAM 3200MHz CL22 1.20V LD4AU008G-B3200GSST Memory Module
- 8GB DDR4 Module (1 x 8GB)
- Rated Speed: 3200 MT/s
- Rated Latency: CL22
- Rated Voltage: 1.20V
- Height: 31.25mm
- JEDEC Standard Speed
- Limited Lifetime Warranty
- Product Code: LD4AU008G-B3200GSST
- Availability:
In Stock with Progenix
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
- R1,599
-
R1,249

