Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
PRIMED FOR POWER: Experience Primal performance with the Prime GeForce RTX 5050, an SFF-Ready Enthusiast GeForce Card featuring a 2.5-slot design for expansive compatibility, enhanced by a triple-fan setup for supreme airflow design for supreme cooling.
Build Small. Play Big: You can pack high performance into a smaller footprint with this SFF-Ready Enthusiast GeForce card. Look for cases that are compatible with SFF-Ready Enthusiast GeForce Cards to get a sure fit and streamline your PC build.
Cooling: The Prime RTX 5050 features a 2.5 slot design with a carefully arranged layout for the shroud, heatsink and heat pipes to let the three Axial-tech fans leverage chassis side-panel ventilation and deliver optimal thermal performance.
Vented Backplate: Large backplate vents significantly enhance heat dissipation, helping to keep the GPU cooler during intense tasks. This additional airflow helps ensure optimal temperatures, boosting performance, longevity and stability by defending against overheating and thermal throttling.
Unmatched Reliability: ASUS GPU Guard applies adhesive to secure all four corners to reduce the risk of cracks. The PCB is reinforced by a metal backplate that adds structural rigidity, helping to prevent flex and to protect components and trace pathways from damage. The mounting bracket features grade 304 stainless steel, chosen for its strength and high resistance to corrosion.
Dual BIOS: Do you prioritize low core temps or low noise levels? Performance mode lets the fans spin up to keep the card running cool all the time, and Quiet mode keeps the same power target and top-end settings while offering a less aggressive fan curve for quieter operation at moderate temperatures.
| Graphics Processing | GeForce RTX 5050 |
| Core Clock | OC Mode: 2602 MHz (Reference Card: 2572 MHz) Default Mode: 2572 MHz |
| CUDA Cores | 2560 |
| Ray Tracing Cores | 20 |
| Tensor Cores | 80 |
| Streaming Multi-Processors | 20 |
| Memory Clock | 20000 MHz |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 320 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 5.0 x16 |
| Digital max resolution | 7680 x 4320 |
| Multi-view | 4 |
| Card size | 268 x 120 x 50 mm |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 550w |
| Power Connectors | 1 x 8-pin |
| Output | 1 x DisplayPort 2.1a 3 x HDMI 2.1b |
| Multi-GPU Support | No |
| Accessories | Speedsetup Manual Thank You Card |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
ASUS PRIME GeForce RTX 5050 8GB GDDR6 Graphics Card, 8GB
- NVIDIA GeForce RTX 5050 Graphics Processor
- Base Clock: 2317 MHz
- Boost Clock: Up to 2602 MHz
- CUDA Cores: 2,560 Cores
- 4th Gen Ray Tracing Cores: 20 Ray Tracing Cores
- 5th Gen Tensor Cores: 80 Tensor Cores
- Memory: 8GB GDDR6
- Effective Memory Clock: 20,000 MHz
- NVIDIA RTX Real Time Ray Tracing
- DLSS 4 AI Rendering Technology
- Reinforced Structure with Metal Backplate
- Dual BIOS - Performance Mode / Default Mode
- NVIDIA SFF-Ready
- 3 x DisplayPort 2.1a, 1 x HDMI 2.1b, Maximum 4 Displays
- 1 x PCIe 8-Pin Power Connector
- 3 Year Warranty
- Product Code: 90YV0N71-M0NA00
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.








