Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
INCLUDES PRAGMATA
- Offer valid 14 April 2026 to 12 May 2026 or while stocks last- Limit 1 code per customer
- Digital redemption, code will be emailed once order is completed
- Redemption expires 9 June 2026
- Click here for more information
FEEL THE BEAT, IN-GAME FEATS
ROG continues its collaboration with virtual pop star Hatsune Miku with a complete gaming system centered around ROG's sci-fi aesthetics and Miku's signature blue-green, pink-color scheme. The collection combines Hatsune Miku’s signature style with superior ROG performance, premium quality, and versatile functionality for competitive gameplay or daily tasks. Products include a motherboard, graphics card, PC case, all-in-one cooler, SSD enclosure, power supply, monitor, and apparels, enabling gamers to create an entire gaming setup that exudes the vibrant Miku aesthetic.
ROG ASTRAL GEFORCE RTX 5080 O16G HATSUNE MIKU EDITION
ROG Astral GeForce RTX 5080 features quad-fan design, coupled with a patented vapor chamber, heatsink with increased fin density, a phase-change GPU thermal pad, towering default clock speeds, boosted power delivery, and more. These premium innovations – amplified by an eye-catching die-cast frame and metal GPU bracket – combine to deliver absolute performance that can handle even the most demanding gaming scenarios.
Quad-Fan Force
A revolutionary four-fan design creates a powerful vertical airflow channel that boosts air pressure by up to 20%. This results in premium thermal performance that dramatically lowers GPU temperatures and minimizes hotspots, enabling unprecedented clock speeds.
Aura Sync
With indirect Aura ARGB lighting, the ROG Astral GeForce RTX 5080 Hatsune Miku Edition provides endless possibilities for personalization with color or functional effects. Use it with other Aura components to create a uniquely coordinated build.
Dual BIOS
Do you prioritize low core temps or low noise levels? Performance mode lets the fans spin up to keep the card running cool all the time and Quiet mode keeps the same power target and top-end settings while offering a less aggressive fan curve for quieter operation at medium temperatures.
| Graphics Processing | GeForce RTX 5080 |
| Core Clock | OC Mode: 2790 MHz (Reference Card: 2617 MHz) Default Mode: 2760 MHz |
| CUDA Cores | 10752 |
| Ray Tracing Cores | 84 |
| Tensor Cores | 336 |
| Streaming Multi-Processors | 84 |
| Memory Clock | 30000 MHz |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Bus | 256 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 960 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 5.0 x16 |
| Digital max resolution | 7680 x 4320 |
| Multi-view | 4 |
| Card size | 358 x 149 x 76 mm |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 850w |
| Power Connectors | 1 x 16-pin |
| Output | 3 x DisplayPort 2.1a 2 x HDMI 2.1b |
| Multi-GPU Support | No |
| Accessories | Speedsetup Manual ROG MIKU Graphics Card Holder ROG MIKU Velcro Hook & Loop ROG Magnet ROG Graphics Card Keycap ROG PCB Ruler Thank You Card HATSUNE MIKU Edition Adapter Cable (1 to 3) |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
ASUS ROG ASTRAL GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 OC HATSUNE MIKU Edition Graphics Card, 16GB
Only available as part of the PCBuilder ASUS × MIKU Gaming PC
- Limited Hatsune Miku Edition Graphics Card
- NVIDIA GeForce RTX 5080 Graphics Processor
- Base Clock: 2295 MHz
- Boost Clock: Up to 2790 MHz
- CUDA Cores: 10,752 Cores
- 4th Gen Ray Tracing Cores: 84 Ray Tracing Cores
- 5th Gen Tensor Cores: 336 Tensor Cores
- Memory: 16GB GDDR7
- Effective Memory Clock: 30,000 MHz
- NVIDIA RTX Real Time Ray Tracing
- DLSS 4 AI Rendering Technology
- Vented Metal Backplate
- Included GPU Support
- Phase-Change GPU Thermal Pad
- 16.7 Million Colour RGB Lighting
- 3 x DisplayPort 2.1a, 2 x HDMI 2.1b, Maximum 4 Displays
- 1 x PCIe 5.0 12VHPWR Power Connector
- 3 Year Warranty

- Product Code: 90YV0LV9-M0NM00
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.








