Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
NVIDIA Blackwell architecture is elevated by enhanced cooling and power delivery, fortified with rugged reinforcements for exceptional durability. Lock, load and dominate with the TUF Gaming GeForce RTX 5060 Ti, designed to withstand the harshest conditions and deliver unparalleled performance. This advanced cooling design features the ASUS-exclusive MaxContact manufacturing technique and efficient Axial-tech fans, helping to ensure premium thermal performance, optimized airflow and quiet operation, all within a robust and vented metal exoskeleton. A high-quality diecast shroud and aluminum backplate help prevent PCB flex and feature large vents to further increase heat dissipation. ASUS GPU Guard applies adhesive to secure all four corners to reduce the risk of cracks.
| Graphics Processing | GeForce RTX 5060 Ti |
| Core Clock | OC Mode: 2602 MHz (Reference Card: 2572 MHz) Default Mode: 2572 MHz |
| CUDA Cores | 4608 |
| Ray Tracing Cores | 36 |
| Tensor Cores | 144 |
| Streaming Multi-Processors | 36 |
| Memory Clock | 28000 MHz |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Bus | 128 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 448 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 5.0 x16 |
| Digital max resolution | 7680 x 4320 |
| Multi-view | 4 |
| Card size | 302 x 133.5 x 62 mm |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 550w |
| Power Connectors | 1 x 16-pin |
| Output | 3 x DisplayPort 2.1b 1 x HDMI 2.1b |
| Multi-GPU Support | No |
| Accessories | Speedsetup Manual TUF Graphics Card Holder TUF Velcro Hook & Loop TUF Gaming Certificate Thank You Card Adapter Cable (1 to 2) |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
ASUS TUF GAMING GeForce RTX 5060 Ti 8GB GDDR7 Graphics Card, 8GB
- NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti Graphics Processor
- Base Clock: 2407 MHz
- Boost Clock: Up to 2602 MHz
- CUDA Cores: 4,608 Cores
- 4th Gen Ray Tracing Cores: 36 Ray Tracing Cores
- 5th Gen Tensor Cores: 144 Tensor Cores
- Memory: 8GB GDDR7
- Effective Memory Clock: 28,000 MHz
- NVIDIA RTX Real Time Ray Tracing
- DLSS 4 AI Rendering Technology
- Vented Metal Backplate
- Included GPU Support
- Dual BIOS (Performance / Quiet Mode)
- 16.7 Million Colour RGB Lighting
- 3 x DisplayPort 2.1b, 2 x HDMI 2.1b, Maximum 4 Displays
- 1 x PCIe 5.0 12VHPWR Power Connector
- 3 Year Warranty
- Product Code: 90YV0MR1-M0NA00
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.








