Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
INCLUDES PRAGMATA
- Offer valid 14 April 2026 to 12 May 2026 or while stocks last- Limit 1 code per customer
- Digital redemption, code will be emailed once order is completed
- Redemption expires 9 June 2026
- Click here for more information
Description text coming
| Graphics Processing | GeForce RTX 5070 Ti |
| Core Clock | Extreme Performance: TBD (MSI Center) (Reference Card: 2452 MHz) Boost: TBD (Reference Card: 2452 MHz) |
| CUDA Cores | 8960 |
| Ray Tracing Cores | 70 |
| Tensor Cores | 280 |
| Streaming Multi-Processors | 70 |
| Memory Clock | 28000 MHz |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Bus | 256 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 896 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 5.0 x16 |
| Digital max resolution | 7680 x 4320 |
| Multi-view | 4 |
| Card size | TBD |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 750w |
| Power Connectors | 1 x 16-pin |
| Output | 3 x DisplayPort 2.1a 1 x HDMI 2.1b |
| Multi-GPU Support | No |
| Accessories | Adapter Cable (1 to 3) |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
MSI GeForce RTX 5070 Ti 16G VENTUS 3X OC PLUS Graphics Card, 16GB
- NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti Graphics Processor
- Base Clock: 2300 MHz
- Boost Clock: Up to TBD MHz
- MSI Center: Up to TBD MHz
- CUDA Cores: 8,960 Cores
- 4th Gen Ray Tracing Cores: 70 Ray Tracing Cores
- 5th Gen Tensor Cores: 280 Tensor Cores
- Memory: 16GB GDDR7
- Effective Memory Clock: 28,000 MHz
- NVIDIA RTX Real Time Ray Tracing
- DLSS 4 AI Rendering Technology
- Reinforced Structure with Metal Backplate
- 3 x DisplayPort 2.1a, 1 x HDMI 2.1b, Maximum 4 Displays
- PCIe 5.0 12VHPWR Power Connector
- 3 Year Warranty
- Product Code: G507T-16V3CP
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK





