Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
INCLUDES PRAGMATA
- Offer valid 14 April 2026 to 12 May 2026 or while stocks last- Limit 1 code per customer
- Digital redemption, code will be emailed once order is completed
- Redemption expires 9 June 2026
- Click here for more information
The RTX 5090 LIGHTNING stands as MSI’s pinnacle — forged for the extreme. Reimagined liquid cooling, precision-carbon accents, and Lightning-cut design unite to deliver not just power, but perfection made real.
THE WORLD’S FIRST 8-INCH GPU DISPLAY
A fully integrated screen that merges style and function.
THE WORLD’S FIRST GPU REACH TO 1000W
Built to sustain 1000W loads with absolute stability.
THE WORLD’S FIRST FULL-COPPER, FULL-COVER COLD PLATE
Full copper. Full cover. Maximum cooling for extreme overclocking.
Lightning, Reinvented. Esteemed.
A flagship crafted with precision.
Forged in Carbon Fiber - Reinforced. Light. Beautiful.
Rigid carbon fiber and Lightning Pattern detailing deliver technical elegance.
Display Aesthetics
A full 8-inch display at the front defines its striking aesthetic.
OVERCLOCKING WITHOUT LIMITS
Designed for extreme overclocking, LIGHTNING delivers a meticulously engineered ecosystem—refined with elite global overclockers to keep breaking limits.
TRUSTED BY ELITE OVERCLOCKERS
Developed, tested, and validated by elite overclockers, this graphics card is built to meet the demands of record-breaking performance. From extreme stress testing to real-world tuning, it delivers the stability, precision, and headroom trusted by the world’s best.
The LIGHTNING Z is the fastest 5090 I have ever tested.
Alva 'Lucky_n00b' → HWBOT Profile
This MSI RTX 5090 Lightning is truly made to break all records!
The measurement points for the three main voltages are easily accessible for perfect monitoring, and the core is completely surrounded by numerous robust MOSFETs, generating extremely stable voltages and keeping the PCB at a positive temperature during extreme overclocking sessions, preventing any unwanted condensation.
A PCB that can withstand extremely cold temperatures, a BIOS optimized for efficiency, and software that provides total control over all voltages combine to achieve unprecedented RTX 5090 core frequencies of close to 3800MHz.
Powered by lightning-like strength and extreme performance, it removes all limits for me.
The most robust and World record ready Graphics card I have seen in almost 10 years.
The Zenith of Performance. My Definite Partner. MSI RTX 5090 Lightning.
| Graphics Processing | GeForce RTX 5090 |
| Core Clock | Extreme Performance: 2775 MHz (MSI Center) (Reference Card: 2407 MHz) Boost: 2730 MHz (Reference Card: 2407 MHz) |
| CUDA Cores | 21760 |
| Ray Tracing Cores | 170 |
| Tensor Cores | 680 |
| Streaming Multi-Processors | 170 |
| Memory Clock | 28000 MHz |
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Bus | 512 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 1792 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 5.0 x16 |
| Digital max resolution | 7680 x 4320 |
| Multi-view | 4 |
| Card size | 260 x 151 x 61 mm |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 1500w+ |
| Power Connectors | 2 x 16-pin (1-to-3 dongle not supported) |
| Output | 3 x DisplayPort 2.1a 1 x HDMI 2.1b 1 x USB Type-C for LCD Display |
| Multi-GPU Support | No |
| Accessories | TBD |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
MSI GeForce RTX 5090 32G LIGHTNING Z Graphics Card, 32GB
- Limited Edition - 1 of 1,300
- NVIDIA GeForce RTX 5090 Graphics Processor
- Base Clock: 2017 MHz
- Boost Clock: Up to 2730 MHz
- MSI Center: Up to 2775 MHz
- CUDA Cores: 21,760 Cores
- 4th Gen Ray Tracing Cores: 170 Ray Tracing Cores
- 5th Gen Tensor Cores: 680 Tensor Cores
- Memory: 32GB GDDR7
- Effective Memory Clock: 28,000 MHz
- NVIDIA RTX Real Time Ray Tracing
- DLSS 4 AI Rendering Technology
- Metal Backplate
- 8" LCD Display
- 3 x DisplayPort 2.1a, 1 x HDMI 2.1b, Maximum 4 Displays
- 2 x PCIe 5.0 12VHPWR Power Connector
- 3 Year Warranty
- Product Code: G5090-32LZ
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
Last Item in Stock
- R129,999
-
R110,999








