Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The ASUS GeForce RTX 3070 OC Edition 8GB GDDR6 with two powerful Axial-tech fans for AAA gaming performance and ray tracing. Delivering the latest NVIDIA Ampere architecture experience in its purest form, the ASUS Dual GeForce RTX 3070 melds performance and simplicity like no other. Leveraging advanced cooling technologies derived from flagship graphics cards, the Dual opts for substance over style, the perfect choice for a well-balanced build. Buckle up and engage cutting-edge gaming prowess. Auto-Extreme Technology is an automated manufacturing process that sets new standards in the industry by allowing all soldering to be completed in a single pass. This reduces thermal strain on components and avoids the use of harsh cleaning chemicals, resulting in less environmental impact, lower manufacturing power consumption, and a more reliable product overall.
| Graphics Processing | GeForce RTX 3070 |
| Core Clock | OC Mode: 1800 MHz (Reference Card: 1730 MHz) Gaming Mode: 1770 MHz (Reference Card: 1730 MHz) |
| CUDA Cores | 5888 |
| Ray Tracing Cores | 46 |
| Tensor Cores | 184 |
| Streaming Multi-Processors | 46 |
| Memory Clock | 14000 MHz |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 448 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 4.0 x 16 |
| Digital max resolution | 7680x4320 |
| Multi-view | 4 |
| Card size | L=267mm W=135mm H=52mm |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 650W |
| Power Connectors | 8 Pin*2 |
| Output | DisplayPort 1.4a *3 HDMI 2.1 *2 |
| Multi-GPU Support | No |
| Accessories | Driver Disc |
ASUS GeForce RTX 3070 DUAL OC Edition Graphics Card, 8GB
- Product Code: DUAL-RTX3070-O8G
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.





