Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The TUF Gaming GeForce RTX 3080 has been stripped down and built back up to provide more robust power and cooling. A new all-metal shroud houses three powerful axial-tech fans that utilize durable dual ball fan bearings. Fan rotation has been optimized for reduced turbulence, and a stop mode brings all three fans to a halt at low temps. Beneath, independent heatsinks for the GPU and memory keep thermals under tight control. Additional features, including TUF components, Auto-Extreme Technology, a new GPU bracket, and a backplate vent make the TUF a proper powerhouse. For builders looking for a new “old faithful”, this card has your back.
| Graphics Processing | GeForce RTX 3080 |
| Core Clock | OC Mode: 1740 MHz (Reference Card: 1710 MHz) Gaming Mode: 1710 MHz (Reference Card: 1710 MHz) |
| CUDA Cores | 8704 |
| Ray Tracing Cores | 68 |
| Tensor Cores | 272 |
| Streaming Multi-Processors | 68 |
| Memory Clock | 19500 MHz |
| Memory Size | 10 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 320 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 780 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 4.0 x 16 |
| Digital max resolution | 7680x4320 |
| Multi-view | 4 |
| Card size | L=300mm W=127mm H=52mm |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 750W |
| Power Connectors | 8 Pin*2 |
| Output | DisplayPort 1.4a *3 HDMI 2.1 *2 |
| Multi-GPU Support | No |
| Accessories | Collection card |
ASUS GeForce RTX 3080 TUF GAMING Edition Graphics Card, 10GB
- Product Code: TUF-RTX3080-10G-GAMING
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK





