Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
From top to bottom, the ROG Strix GeForce RTX 3060 Ti has been radically improved to accommodate the impressive new NVIDIA Ampere architecture and to deliver the next wave of gaming performance innovation to the market. A fresh design and more metal surrounds a grouping of Axial-tech fans. Last gen’s uniform fan layout has been usurped by a new rotation scheme and specialized roles for central and auxiliary fans. Below the blades, a larger, more impressive heatsink is ready for the most demanding thermal loads. The PCB has some new tricks up its sleeves, and even the backplate has received some performance-boosting changes. You've been waiting for the latest and greatest in graphics card design - and this is it.
| Graphics Processing | GeForce RTX 3060 Ti |
| Core Clock | OC Mode: 1890 MHz (Reference Card: 1665 MHz) Gaming Mode: 1860 MHz (Reference Card: 1665 MHz) |
| CUDA Cores | 4864 |
| Ray Tracing Cores | 38 |
| Tensor Cores | 152 |
| Streaming Multi-Processors | 38 |
| Memory Clock | 14000 MHz |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 448 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 4.0 x 16 |
| Digital max resolution | 7680x4320 |
| Multi-view | 4 |
| Card size | L=319mm W=140mm H=58mm |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 750W |
| Power Connectors | 2 x 8-Pin |
| Output | 3 x DisplayPort 1.4a 2 x HDMI 2.1 |
| Multi-GPU Support | No |
| Accessories | 1 x ROG Velcro Hook & Loop |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
ASUS ROG STRIX GeForce RTX 3060 Ti GAMING OC Edition V2 Graphics Card, 8GB
- Product Code: 90YV0G03-M0NA00
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.





