Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
It’s 2022. The Republic of Gamers is launching new equipment for the EVANGELION project. The ROG Strix GeForce RTX 3080 EVA Edition comes equipped with a myriad of performance-enhancing features. Aesthetic cues from EVA-01 cover the shroud and backplate, and the iconic synchronization effect is displayed on the front ARGB panel. Our Axial-tech fan design has been optimized for a new, larger heatsink that features more fins and surface area than last gen. The blade count has been increased on all three fans, with 13 on the center fan and 11 on the auxiliary fans. The barrier ring on the side fans has been slimmed down to allow for more lateral intake and to provide better airflow through the cooling array. The center fan’s extra blades and full-height ring provide boosted static pressure to blast air directly onto the heat spreader. The heat spreader draws heat up into heatpipes that carry it through a fin stack that fills a large 2.9-slot footprint. Increasing the heatsink size compared to the last generation provides more thermal headroom to account for the new high-performance chipset.
| Graphics Processing | GeForce RTX 3080 |
| Core Clock | OC Mode: 1890 MHz (Reference Card: 1710 MHz) Gaming Mode: 1860 MHz (Reference Card: 1710 MHz) |
| CUDA Cores | 8960 |
| Ray Tracing Cores | 70 |
| Tensor Cores | 280 |
| Streaming Multi-Processors | 70 |
| Memory Clock | 19000 MHz |
| Memory Size | 12 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 384 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 912 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 4.0 x 16 |
| Digital max resolution | 7680x4320 |
| Multi-view | 4 |
| Card size | L=319mm W=140mm H=58mm |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 850W |
| Power Connectors | 3 x 8-Pin |
| Output | 3 x DisplayPort 1.4a 2 x HDMI 2.1 |
| Multi-GPU Support | No |
| Accessories | 1 x ROG EVA Velcro Hook & Loop |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
ASUS ROG STRIX GeForce RTX 3080 12GB OC EVA Edition Graphics Card, 12GB
- Product Code: 90YV0FAE-M0NM00
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.





