Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The WINDFORCE cooling system features two 90mm unique blade fans, the heatpipe directly touches the GPU, alternate spinning and 3D active fan, which together provide high efficiency heat dissipation. Reduce the turbulence of adjacent fans and increase air pressure. GIGABYTE turns the adjacent fans in the opposite direction, so that the airflow direction between the two fans is the same, reducing the turbulence and enhancing the airflow pressure. The 3D Active Fan provides semi-passive cooling, and the fans will remain off when the GPU is in a low load or low power game. It allows gamers to enjoy gameplay in complete silence when the system is running light or idle. GIGABYTE CONTROL CENTER (GCC) is a unified software for all GIGABYTE supported products. It provides an intuitive interface that allows users to adjust clock speed, voltage, fan mode and power target in real-time.
| Graphics Processing | GeForce RTX 3050 |
| Core Clock | 1777 MHz |
| CUDA Cores | 2560 |
| Ray Tracing Cores | 20 |
| Tensor Cores | 80 |
| Streaming Multi-Processors | 20 |
| Memory Clock | 14000 MHz |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 224 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 4.0 x16 |
| Digital max resolution | 7680x4320@60Hz |
| Multi-view | 4 |
| Card size | 198mm x 121mm x 39mm |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 450w |
| Power Connectors | 1 x 8-Pin |
| Output | 2 x DisplayPort 1.4a 2 x HDMI 2.1 |
| Multi-GPU Support | No |
| Accessories | Quick guide |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
Gigabyte GeForce RTX 3050 WINDFORCE V2 8G Graphics Card, 8GB
- NVIDIA GeForce RTX 3050 Graphics Processor
- Base Clock: 1552 MHz
- Boost Clock: Up To 1777 MHz
- CUDA Cores: 2560
- 3rd Gen Ray Tracing Cores: 20
- 4th Gen Tensor Cores: 80
- Memory: 8GB GDDR6
- Effective Memory Clock: 14,000 MHz
- Real Time Ray Tracing
- DLSS 3.5 AI Rendering Technology
- 2 x DisplayPort 1.4, 2 x HDMI 2.1a
- 1 x PCIe 8-Pin Connector
- 3 Year Warranty
- Product Code: GV-N3050WF2V2-8GD
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.





