Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The GeForce RTX 3090 HURRICANE is a big ferocious GPU (BFGPU) with TITAN class performance. It’s powered by Ampere—NVIDIA’s 2nd gen RTX architecture—doubling down on ray tracing and AI performance with enhanced Ray Tracing (RT) Cores, Tensor Cores, and new streaming multiprocessors. Plus, it features a staggering 24 GB of G6X memory, all to deliver the ultimate gaming experience. The back plate to avoid bending and failure of the board due to long-term use, and to provide more reliable structural stability. Esports RGB LED - The incorporates LED with the sense of Esports, building a professional gaming computer that complements the user's excellent gaming skills.
| Graphics Processing | GeForce RTX 3090 |
| Core Clock | 1695 MHz |
| CUDA Cores | 10496 |
| Ray Tracing Cores | 82 |
| Tensor Cores | 328 |
| Streaming Multi-Processors | 82 |
| Memory Clock | 19500 MHz |
| Memory Size | 24 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 384 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 936 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 4.0 x16 |
| Digital max resolution | 7680x4320@60Hz |
| Multi-view | 4 |
| Card size | L=323 W=122 H=63 |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 750W |
| Power Connectors | 2 x 8-Pin |
| Output | 3 x DisplayPort 1.4a 1 x HDMI 2.1 |
| Multi-GPU Support | 2-way NVIDIA NVLINK |
| Accessories | Quick Installation Guide |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Leadtek WinFast GeForce RTX 3090 HURRICANE Graphics Card, 24GB
END OF LIFE / DISCONTINUED
- Product Code: LK-N3090-24GB-HURRICANE
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK




