Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The GeForce RTX 3080 Ti delivers the ultra performance that gamers crave, powered by Ampere—NVIDIA’s 2nd gen RTX architecture. It’s built with enhanced RT Cores and Tensor Cores, new streaming multiprocessors, and superfast G6X memory for an amazing gaming experience. VENTUS brings a performance-focused design that maintains the essentials to accomplish any task at hand. A capable triple fan arrangement laid into a rigid industrial design lets this sharp looking graphics card fit into any build. A sturdy brushed aluminum backplate reinforces the full length of the graphics card while providing passive cooling by applying thermal pads.
| Graphics Processing | GeForce RTX 3080 Ti |
| Core Clock | 1695 MHz (Reference Card: 1665 MHz) |
| CUDA Cores | 10240 |
| Ray Tracing Cores | 80 |
| Tensor Cores | 320 |
| Streaming Multi-Processors | 80 |
| Memory Clock | 19000 MHz |
| Memory Size | 12 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 384 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 912 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 4.0 x 16 |
| Digital max resolution | 7680x4320 |
| Multi-view | 4 |
| Card size | L=305 W=120 H=57 mm |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 750W |
| Power Connectors | 8 Pin *2 |
| Output | DisplayPort 1.4 *3 HDMI 2.1 *1 |
| Multi-GPU Support | No |
| Accessories | Driver disc |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
MSI GeForce RTX 3080 Ti VENTUS 3X 12G OC Graphics Card, 12GB
- Product Code: RTX-3080-Ti-VENTUS-3X-12G-OC
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK






