Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The WINDFORCE cooling system delivers exceptional thermal performance through a combination of cutting-edge technologies. It features server-grade thermal conductive gel, innovative Hawk fans with alternate spinning, composite copper heat pipes, a copper plate, 3D active fans, and screen cooling.
To enhance product quality and reliability, we have introduced server-grade thermal conductive gel for cooling critical components such as VRAM and MOSFETs. This highly deformable, non-fluid gel provides optimal contact for uneven surface and effectively resists deformation from transport or long-term use, unlike traditional thermal pads. Extended heatsink allows air to pass through, providing better heat dissipation.
The design focuses on extensive afterimage effects to convey an intense sense of extreme speed on the front cover, with the visuals converging into the fans. Paired with a matte surface texture, the overall appearance is imbued with a mysterious yet dynamic aura. The AORUS logo on the side utilizes an overlay design to create a gradient effect, enriching the visual layers while also presenting a dynamic and vibrant aesthetic.
The legendary three-ring lighting provides excellent visual enjoyment. You can choose any lighting effect or synchronize with other devices in GIGABYTE CONTROL CENTER.
The reinforced metal backplate with a bent edge, securely fastened to the I/O bracket, provides exceptional structural integrity. The factory default setting is Performance mode, which provides users with the best performance. However, switching to Silent mode will enjoy a quieter experience. When experiencing any power supply abnormality, the indicator will alert gamers by flashing light.
| Graphics Processing | GeForce RTX 5060 |
| Core Clock | 2722 MHz (Reference Card: 2497 MHz) |
| CUDA Cores | 3840 |
| Ray Tracing Cores | 30 |
| Tensor Cores | 120 |
| Streaming Multi-Processors | 30 |
| Memory Clock | 28000 MHz |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Bus | 128 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 448 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 5.0 x16 |
| Digital max resolution | 7680 x 4320 |
| Multi-view | 4 |
| Card size | 329 x 128 x 40 mm |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 500w |
| Power Connectors | 1 x 8-pin |
| Output | 3 x DisplayPort 2.1b 1 x HDMI 2.1b |
| Multi-GPU Support | No |
| Accessories | Quick Guide Warranty Registration AORUS Metal Sticker |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years Additional 1 Year Upon Registration |
Gigabyte AORUS GeForce RTX 5060 ELITE 8G Graphics Card, 8GB
- NVIDIA GeForce RTX 5060 Graphics Processor
- Base Clock: 2280 MHz
- Boost Clock: Up to 2722 MHz
- CUDA Cores: 3,840 Cores
- 4th Gen Ray Tracing Cores: 30 Ray Tracing Cores
- 5th Gen Tensor Cores: 120 Tensor Cores
- Memory: 8GB GDDR7
- Effective Memory Clock: 28,000 MHz
- NVIDIA RTX Real Time Ray Tracing
- DLSS 4 AI Rendering Technology
- Reinforced Structure with Metal Backplate
- Server-Grade Thermal Gel
- Dual BIOS (Performance / Silent Mode)
- 16.7 Million Colour Halo RGB Lighting
- 3 x DisplayPort 2.1b, 1 x HDMI 2.1b, Maximum 4 Displays
- PCIe 8-Pin Power Connector
- Power Indicator LED
- 3 Year Warranty (4 Years with Registration)
- Product Code: GV-N5060AORUS E-8GD
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.








