Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
TAKE THE ESSENTIALS
MSI SHADOW brings a performance-focused design that delivers the gaming experience players want, making it the ideal choice when upgrading or building a gaming rig.
DUAL-FAN THERMAL DESIGN
Two fans on a large heatsink ensure great cooling performance with a quieter experience.
STORMFORCE FAN
Versatile and high-performing, the STORMFORCE Fan features seven blades with a claw texture that enhances air pressure. A circular arc concentrates airflow and delivers exceptional cooling efficiency, minimal noise, and remarkable overall performance.
HEAT PIPES
Designed for efficient heat transfer, the heat pipes effectively draw thermal energy away from the GPU, improving overall cooling performance.
METAL BACKPLATE
A reinforcing metal backplate is equipped with thermal pads to enhance cooling capacity, while airflow vents allow exhaust air to pass through the backplate, effectively reducing excess heat.
ZERO FROZR
The fans completely stop when temperatures are relatively low, eliminating all noise when active cooling is not needed. The fans will automatically start spinning again when the heat is on during gaming.
DRMOS ENHANCED EFFICIENCY
DrMOS power stage solutions provide great efficiency with low power loss and enhanced voltage controls.
EFFECTIVE THERMAL PADDING
High-quality clay-based thermal pads offer additional heat dissipation for critical board components.
FUSE STRENGTHENED DEFENSES
Additional fuses built into the custom PCB provide additional safeguards against electrical damage.
| Graphics Processing | GeForce RTX 5060 Ti |
| Core Clock | Extreme Performance: 2617 MHz (MSI Center) (Reference Card: 2572 MHz) Boost: 2602 MHz (Reference Card: 2572 MHz) |
| CUDA Cores | 4608 |
| Ray Tracing Cores | 36 |
| Tensor Cores | 144 |
| Streaming Multi-Processors | 36 |
| Memory Clock | 28000 MHz |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Bus | 128 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 448 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 5.0 x16 |
| Digital max resolution | 7680 x 4320 |
| Multi-view | 4 |
| Card size | 226 x 126 x 41 mm |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 600w |
| Power Connectors | 1 x 8-pin |
| Output | 3 x DisplayPort 2.1b 1 x HDMI 2.1b |
| Multi-GPU Support | No |
| Accessories | N/A |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
MSI GeForce RTX 5060 Ti 16G SHADOW 2X OC PLUS Graphics Card, 16GB
- NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti Graphics Processor
- Base Clock: 2407 MHz
- Boost Clock: Up to 2602 MHz
- MSI Center: Up to 2617 MHz
- CUDA Cores: 4,608 Cores
- 4th Gen Ray Tracing Cores: 36 Ray Tracing Cores
- 5th Gen Tensor Cores: 144 Tensor Cores
- Memory: 16GB GDDR7
- Effective Memory Clock: 28,000 MHz
- NVIDIA RTX Real Time Ray Tracing
- DLSS 4 AI Rendering Technology
- Reinforced Structure with Metal Backplate
- 3 x DisplayPort 2.1b, 2 x HDMI 2.1b, Maximum 4 Displays
- 1 x PCIe 8-Pin Power Connector
- 3 Year Warranty
- Product Code: G506T-16S2CP
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.








