Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Fearless and bold, GAMING delivers strong performance to both gaming and content creation. It blends a fierce look with advanced cooling technologies, making it an unwavering ally on the gaming battlefield. GAMING is the ideal choice for gamers who strive to give their all. Building on MSI's heritage, GAMING embodies the passion of gamers with a sleek exterior that erupts with vibrant lights amidst bold lines and sharp edges. LED lighting is diffused through a frosted cover and a dragon totem that radiate energy. Experience superior cooling and quieter performance with MSI's upgraded TWIN FROZR 10 design, featuring enhanced fans that optimize heat dissipation across the graphics card.
| Graphics Processing | GeForce RTX 5060 Ti |
| Core Clock | Extreme Performance: 2662 MHz (MSI Center) (Reference Card: 2572 MHz) Boost: 2647 MHz (Reference Card: 2572 MHz) |
| CUDA Cores | 4608 |
| Ray Tracing Cores | 36 |
| Tensor Cores | 144 |
| Streaming Multi-Processors | 36 |
| Memory Clock | 28000 MHz |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Bus | 128 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 448 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 5.0 x16 |
| Digital max resolution | 7680 x 4320 |
| Multi-view | 4 |
| Card size | 247 x 135 x 51 mm |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 600w |
| Power Connectors | 1 x 16-pin |
| Output | 3 x DisplayPort 2.1b 1 x HDMI 2.1b |
| Multi-GPU Support | No |
| Accessories | Adapter Cable (1 to 2) |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
MSI GeForce RTX 5060 Ti 8G GAMING OC Graphics Card, 8GB
- NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti Graphics Processor
- Base Clock: 2407 MHz
- Boost Clock: Up to 2647 MHz
- MSI Center: Up to 2662 MHz
- CUDA Cores: 4,608 Cores
- 4th Gen Ray Tracing Cores: 36 Ray Tracing Cores
- 5th Gen Tensor Cores: 144 Tensor Cores
- Memory: 8GB GDDR7
- Effective Memory Clock: 28,000 MHz
- NVIDIA RTX Real Time Ray Tracing
- DLSS 4 AI Rendering Technology
- Reinforced Structure with Metal Backplate
- 16.7 Million Colour RGB Lighting
- 3 x DisplayPort 2.1b, 2 x HDMI 2.1b, Maximum 4 Displays
- 1 x PCIe 5.0 12VHPWR Power Connector
- 3 Year Warranty
- Product Code: G506T-8GC
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R10,822






