Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
INCLUDES PRAGMATA
- Offer valid 14 April 2026 to 12 May 2026 or while stocks last- Limit 1 code per customer
- Digital redemption, code will be emailed once order is completed
- Redemption expires 9 June 2026
- Click here for more information
INSPIRE seamlessly fuses a sleek, compact design with cutting-edge performance, offering advanced capabilities while ensuring seamless compatibility with creative and professional builds. INSPIRE reinvents your build with its Mondrian grid design—a pristine blend of modern art and advanced technology that inspires creativity and enhances your productivity. INSPIRE combines a small form factor with enhanced performance, making it the perfect fit for creative professionals seeking efficiency. A sturdy metal backplate helps to strengthen the graphics card while airflow vents allow exhaust air to pass through, effectively reducing excess heat.
| Graphics Processing | GeForce RTX 5070 |
| Core Clock | Extreme Performance: 2557 MHz (MSI Center) (Reference Card: 2512 MHz) Boost: 2542 MHz (Reference Card: 2512 MHz) |
| CUDA Cores | 6144 |
| Ray Tracing Cores | 48 |
| Tensor Cores | 192 |
| Streaming Multi-Processors | 48 |
| Memory Clock | 28000 MHz |
| Memory Size | 12 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Bus | 192 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 672 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 5.0 x16 |
| Digital max resolution | 7680 x 4320 |
| Multi-view | 4 |
| Card size | 288 x 112 x 50 mm |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 650w |
| Power Connectors | 1 x 16-pin |
| Output | 3 x DisplayPort 2.1a 1 x HDMI 2.1b |
| Multi-GPU Support | No |
| Accessories | Adapter Cable (1 to 2) |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
MSI GeForce RTX 5070 12G INSPIRE 3X OC Graphics Card, 12GB
- NVIDIA GeForce RTX 5070 Graphics Processor
- Base Clock: 2160 MHz
- Boost Clock: Up to 2640 MHz
- MSI Center: Up to 2655 MHz
- CUDA Cores: 6,144 Cores
- 4th Gen Ray Tracing Cores: 48 Ray Tracing Cores
- 5th Gen Tensor Cores: 192 Tensor Cores
- Memory: 12GB GDDR7
- Effective Memory Clock: 28,000 MHz
- NVIDIA RTX Real Time Ray Tracing
- DLSS 4 AI Rendering Technology
- Reinforced Structure with Metal Backplate
- NVIDIA SFF-Ready
- 3 x DisplayPort 2.1a, 1 x HDMI 2.1b, Maximum 4 Displays
- PCIe 5.0 12VHPWR Power Connector
- 3 Year Warranty
- Product Code: G5070-12I3C
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R15,248





