Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
INCLUDES PRAGMATA
- Offer valid 14 April 2026 to 12 May 2026 or while stocks last- Limit 1 code per customer
- Digital redemption, code will be emailed once order is completed
- Redemption expires 9 June 2026
- Click here for more information
TAKE THE ESSENTIALS:
VENTUS focuses on the essentials to tackle any challenge. Its efficient thermal solution is encased in a resilient enclosure with a neutral aesthetic, allowing this sleek graphics card to integrate seamlessly into any build.
TORX FAN 5.0:
TORX FAN 5.0 enhances airflow and pressure through an improved fan design. Ring arcs link three sets of 22-degree-tilted fan blades, increasing airflow by 23% compared to axial fans.
DOUBLE BALL-BEARINGS:
Two sets of durable ball bearings spin the fans for years of intense and lengthy gaming sessions.
NICKEL-PLATED COPPER BASEPLATE:
Heat from the GPU and memory modules is quickly captured by a solid nickel-plated copper baseplate and rapidly transferred to the core pipes.
KEEPING THE CORE COOL - CORE PIPES:
Core Pipes are engineered with a square shape contact area for maximum heat capture where it engages the GPU baseplate, then dispersing heat across the heatsink for optimal thermal management.
METAL BACKPLATE:
A sturdy metal backplate helps to strengthen the graphics card while airflow vents allow exhaust air to pass through, effectively reducing excess heat.
ZERO FROZR:
The fans completely stop when temperatures are relatively low, eliminating all noise when active cooling is not needed. The fans will automatically start spinning again when the heat is on during gaming.
YOUR SUPPORT CHARACTER:
A bundled support stand can be attached to the PC case to hold up the graphics card.
REINFORCED METAL STRUCTURE:
The inside of the graphics card includes an additional metal structure that enhances stability and durability.
Build Small. Play Big:
You can pack high performance into a smaller footprint with this SFF-Ready Enthusiast GeForce card. Look for cases that are compatible with SFF-Ready Enthusiast GeForce Cards to get a sure fit and streamline your PC build.
| Graphics Processing | GeForce RTX 5080 |
| Core Clock | Extreme Performance: 2655 MHz (MSI Center) (Reference Card: 2617 MHz) Boost: 2640 MHz (Reference Card: 2617 MHz) |
| CUDA Cores | 10752 |
| Ray Tracing Cores | 84 |
| Tensor Cores | 336 |
| Streaming Multi-Processors | 84 |
| Memory Clock | 30000 MHz |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Bus | 256 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 960 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 5.0 x16 |
| Digital max resolution | 7680 x 4320 |
| Multi-view | 4 |
| Card size | 303 x 121 x 49 mm |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 850w |
| Power Connectors | 1 x 16-pin |
| Output | 3 x DisplayPort 2.1b 1 x HDMI 2.1b |
| Multi-GPU Support | No |
| Accessories | Adapter Cable (1 to 3) GPU Support |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
MSI GeForce RTX 5080 16G VENTUS 3X OC WHITE Graphics Card, 16GB
- NVIDIA GeForce RTX 5080 Graphics Processor
- Base Clock: 2295 MHz
- Boost Clock: Up to 2640 MHz
- MSI Center: Up to 2655 MHz
- CUDA Cores: 10,752 Cores
- 4th Gen Ray Tracing Cores: 84 Ray Tracing Cores
- 5th Gen Tensor Cores: 336 Tensor Cores
- Memory: 16GB GDDR7
- Effective Memory Clock: 30,000 MHz
- NVIDIA RTX Real Time Ray Tracing
- DLSS 4 AI Rendering Technology
- Reinforced Structure with Metal Backplate
- NVIDIA SFF-Ready
- Included GPU Support
- 3 x DisplayPort 2.1b, 1 x HDMI 2.1b, Maximum 4 Displays
- PCIe 5.0 12VHPWR Power Connector
- 3 Year Warranty
- Product Code: G5080-16V3CW
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.







