Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Ensure reliable, precise performance for common AI, design, engineering, architectural, and manufacturing software with a workstation-focused, validated, and robust graphics driver. Paired with the ISV certified Intel Arc Pro B-Series GPUs’ hardware benefits, Intel graphics drivers boost raw performance across a broad range of APIs, particularly OpenGL, and hardware-accelerated rendering tools commonly used in graphics-intensive applications. Expedite complicated design changes, speed up visualization, and ensure precise viewport linework in tools like AutoCAD, Solidworks, Maya, 3ds Max, and Inventor. Accelerate the graphics performance of complex models to gain seamless viewport interactions and responsiveness in architectural tools like Revit, Enscape, MicroStation, and Rhino. Create detailed 3D models with responsive lighting, textures, and shadows essential for persuasive client presentations or design exploration with tools like Catia, Fusion, or NX.
| Graphics Processing | Arc Pro B50 |
| Core Clock | Base: 1700 MHz Boost: 2600 MHz |
| Core Config | Ray Tracing Units: 16 Tensor Cores (XMX): 128 Execution Units: 128 Render Slices: 4 |
| Memory Clock | 14000 MHz |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 224 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 5.0 x16 (x8 electrical) |
| Digital max resolution | 7680x4320 |
| Multi-view | 4 |
| Card size | 168 x 69 mm |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 280W |
| Power Connectors | None |
| Output | 4 x DisplayPort 2.1, up to UHBR 13.5 |
| Multi-GPU Support | No |
| Accessories | Quick Installation Guide |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
Intel Arc Pro B50 Workstation Graphics Card, 16GB
- Intel Arc Pro B50 Graphics Processor
- Base Clock: 1700 MHz
- Boost Clock: Up to 2600 MHz
- Ray Tracing Units: 16
- Tensor Cores (XMX): 128
- Memory: 16GB GDDR6
- Effective Memory Clock: 14,000 MHz
- 4 x DisplayPort 2.1
- No External Power Required
- 3 Year Warranty
- Product Code: 33P6PEB0BB
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.




