Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
NVIDIA GPUs power the world’s most advanced desktop workstations, providing the visual computing power required by millions of professionals as part of their daily workflow. All phases of the professional workflow, from creating, editing, and viewing 2D and 3D models and video, to working with multiple applications across several displays, benefit from the power that only a discreet GPU solution can provide. NVIDIA entry level professional GPUs provide advanced features and performance far beyond what is available with integrated GPU solutions – all in a low-profile package, enabling deployment in a wide range of small form factor workstations. Step up to the power of an NVIDIA discreet professional GPU. As part of the NVIDIA RTX family of professional GPUs, the NVIDIA T1000 | T1000 8GB; NVIDIA T1000 series GPUs provide the performance, features, reliability, and support that enterprise customers expect from NVIDIA professional visual computing solutions.
| Graphics Processing | (Quadro) T1000 |
| Core Clock | 1065 - 1395 MHz |
| CUDA Cores | Quantity: 896 CUDA Compute Capability: 7.5 |
| Ray Tracing Cores | N/A |
| Tensor Cores | N/A |
| Performance | RT Core Performance: N/A Tensor Core Performance: N/A Half Precision: 5 TFLOPS Single Precision: 2.5 TFLOPS Double Precision: 78.12 GFLOPS |
| Memory Clock | 10000 MHz |
| Memory Size | 4 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 160 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 3.0 x 16 |
| Digital max resolution | 7680x4320@60Hz |
| Multi-view | 4 |
| Card size | L=156mm W=69mm H=single slot |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12.0 |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 250W |
| Power Connectors | None |
| Output | 4 x mDP Latching |
| Multi-GPU Support | None |
| Accessories | Quick Start Guide Support Guide 4 mDP to DP Adapters Low Profile Bracket |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Leadtek (Quadro) T1000 Workstation Graphics Card, 4GB
END OF LIFE / DISCONTINUED
- Product Code: LK-T1000
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.



