Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The NVIDIA Quadro GV100 is reinventing the workstation to meet the demands of next-generation workflows. It’s powered by NVDIA Quadro Volta, delivering the extreme memory capacity, scalability, and performance that designers, architects, and scientists need to create, build, and solve the impossible.
| Graphics Processing | Quadro GV100 |
| Core Clock | 1132 - 1628 MHz |
| CUDA Cores | Quantity: 5148 CUDA Compute Capability: 7.0 |
| Ray Tracing Cores | 0 |
| Tensor Cores | 640 |
| Performance | RTX-OPS: N/A Ray Casts: N/A Half Precision: 29.6 TFLOPS Single Precision: 14.8 TFLOPS Double Precision: 5.8 - 8.3 TFLOPS Deep Learning: 118.5 TFLOPS |
| Memory Clock | 1696 MHz |
| Memory Size | 32 GB with ECC |
| Memory Type | HBM2 |
| Memory Bus | 4096 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 870 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 3.0 x 16 |
| Digital max resolution | 7680x4320@60Hz |
| Multi-view | 4 |
| Card size | L=268mm W=112mm H=dual slot |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 600W |
| Power Connectors | 8 Pin*1 |
| Output | DisplayPort 1.4 *4 |
| Multi-GPU Support | NVLink |
| Accessories | 4 x DisplayPort to DVI adapter |
PNY Quadro GV100 Workstation Graphics Card, 32GB
END OF LIFE / DISCONTINUED
- Product Code: VCQGV100-PB
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK






