Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The NVIDIA Quadro P2200 is the perfect balance of performance, compelling features, and compact form factor delivering incredible creative experience and productivity across a variety of professional 3D applications. It features a NVIDIA Pascal GPU with 1280 CUDA cores, large 5 GB GDDR5X on-board memory, and the power to drive up to four 5K (5120x2880 @ 60Hz) displays natively. Accelerate product development and content creation workflows with a GPU that delivers the fluid interactivity you need to work with large scenes and models.
| Graphics Processing | Quadro P2200 |
| Core Clock | 1000 - 1493 MHz |
| CUDA Cores | Quantity: 1280 CUDA Compute Capability: 6.1 |
| Ray Tracing Cores | 0 |
| Tensor Cores | 0 |
| Performance | RTX-OPS: N/A Ray Casts: N/A Half Precision: 14.2 TFLOPS Single Precision: 3.8 TFLOPS Double Precision: 0.12 TFLOPS Deep Learning: N/A |
| Memory Clock | 6008 MHz |
| Memory Size | 5 GB |
| Memory Type | GDDR5X |
| Memory Bus | 160 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 200 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 3.0 x 16 |
| Digital max resolution | 7680x4320@60Hz |
| Multi-view | 4 |
| Card size | L=201mm W=112mm H=single slot |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 250W |
| Power Connectors | None |
| Output | DisplayPort 1.4 *4 |
| Multi-GPU Support | None |
| Accessories | Driver CD |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
PNY Quadro P2200 Workstation Graphics Card, 5GB
END OF LIFE / DISCONTINUED
- Product Code: VCQP2200-SB
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK




