Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The NVIDIA RTX 5000 Ada Generation is purpose-built for today's professional workflows. Built on the NVIDIA Ada Lovelace architecture, it combines 100 third-generation RT Cores, 400 fourth-generation Tensor Cores, and 12,800 CUDA cores with 32GB of graphics memory to accelerate rendering, AI, graphics, and compute workloads. RTX 5000-powered workstations equip you for success in today's demanding business landscape.
| Graphics Processing | (Quadro) RTX 5000 Ada Lovelace |
| Core Clock | 1155 - 2550 MHz |
| CUDA Cores | Quantity: 12800 CUDA Compute Capability: 8.9 |
| Ray Tracing Cores | 100 |
| Tensor Cores | 400 |
| Performance | RT Core Performance: 151.0 TFLOPS Tensor Core Performance: 1044.4 TFLOPS Half Precision: 65.3 TFLOPS Single Precision: 65.3 TFLOPS Double Precision: 1020.0 GFLOPS |
| Memory Clock | 18000 MHz |
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Type | GDDR6 ECC |
| Memory Bus | 256 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 576 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 4.0 x 16 |
| Digital max resolution | 7680x4320@60Hz |
| Multi-view | 4 |
| Card size | 267mm x 112mm, dual slot |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12.2 |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 600W |
| Power Connectors | 1 x 16-pin |
| Output | 4 x DisplayPort 1.4a |
| Multi-GPU Support | None |
| Accessories | Quick Start Guide |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
PNY (Quadro) RTX 5000 Ada Generation Workstation Graphics Card, 32GB
- Product Code: VCNRTX5000ADA-PB
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK





