Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
With the introduction of the NVIDIA Ampere architecture, NVIDIA brought the next generation of NVIDIA RTX to millions of professionals. Featuring enhanced real-time ray tracing, accelerated AI, advanced graphics, and compute capabilities, the NVIDIA Ampere architecture gives artists, designers, engineers, and scientists the power to create tomorrow, today. With the overwhelming adoption of RTX technology, professionals are empowered to design, build, and entertain like never before since over 70 of the world's leading design and creative applications are now accelerated by RTX technology. The NVIDIA RTX A2000 extends the reach of the NVIDIA Ampere architecture to small form factor workstations by delivering faster performance, advanced features, and 6GB of GPU memory in a powerful low-profile dual-slot form factor. So, you can do your life's work from a wide range of systems, without limitations.
| Graphics Processing | (Quadro) RTX A2000 |
| Core Clock | 562 - 1200 MHz |
| CUDA Cores | Quantity: 3328 CUDA Compute Capability: 7.5 |
| Ray Tracing Cores | 26 |
| Tensor Cores | 104 |
| Performance | RT Core Performance: 15.6 TFLOPS Tensor Core Performance: 63.9 TFLOPS Half Precision: 7.99 TFLOPS Single Precision: 7.99 TFLOPS Double Precision: 124.8 GFLOPS |
| Memory Clock | 12000 MHz |
| Memory Size | 6 GB |
| Memory Type | GDDR6 ECC |
| Memory Bus | 192 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 288 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 4.0 x 16 |
| Digital max resolution | 7680x4320@60Hz |
| Multi-view | 4 |
| Card size | L=167mm W=69mm H=dual slot |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12.2 |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 500W |
| Power Connectors | None |
| Output | 4 x mDP Latching |
| Multi-GPU Support | None |
| Accessories | Unattached full-height (ATX) bracket |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
PNY (Quadro) RTX A2000 Workstation Graphics Card, 6GB
- Product Code: VCNRTXA2000-PB
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.




