Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The NVIDIA RTX A4500 delivers the power, performance, capabilities, and reliability professionals need to do more. Powered by latest generation of NVIDIA RTX technology, combined with 20GB of ultra-fast GPU memory, the A4500 provides amazing performance with your favorite applications and the capability to work with larger models, renders, datasets, and scenes with higher fidelity and greater interactivity, taking your work to the next level. With the introduction of the NVIDIA Ampere architecture, the next generation of NVIDIA RTX became available to millions of professionals. Featuring enhanced real-time ray tracing, accelerated AI, and advanced graphics and compute capabilities, the NVIDIA Ampere architecture enables artists, designers, engineers, and scientists to create tomorrow, today. And as the adoption of RTX technology continues to grow, with over 70 of the world's leading professional applications now accelerated by RTX technology, professionals are empowered to design, build, and entertain unlike ever before.
| Graphics Processing | (Quadro) RTX A4500 |
| Core Clock | 1050 - 1650 MHz |
| CUDA Cores | Quantity: 7168 CUDA Compute Capability: 8.6 |
| Ray Tracing Cores | 56 |
| Tensor Cores | 224 |
| Performance | RT Core Performance: 46.2 TFLOPS Tensor Core Performance: 182.2 TFLOPS Half Precision: 23.656 TFLOPS Single Precision: 23.656 TFLOPS Double Precision: 739.247 GFLOPS |
| Memory Clock | 16000 MHz |
| Memory Size | 20 GB |
| Memory Type | GDDR6 ECC |
| Memory Bus | 320 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 640 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 4.0 x 16 |
| Digital max resolution | 7680x4320@60Hz |
| Multi-view | 4 |
| Card size | 267mm x 112mm, dual slot |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12.2 |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 600W |
| Power Connectors | 1 x 8-pin |
| Output | 4 x DisplayPort 1.4a |
| Multi-GPU Support | NVLink |
| Accessories | Quick Start Guide |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
PNY (Quadro) RTX A4500 Workstation Graphics Card, 20GB
- NVIDIA RTX A4500 Graphics Processor
- Base Clock: 1050 MHz
- Boost Clock: Up To 1650 MHz
- CUDA Cores: 7168
- Ray Tracing Cores: 56
- Tensor Cores: 225
- Memory: 20GB GDDR6 with ECC
- Effective Memory Clock: 16,000 MHz
- Real Time Ray Tracing
- 4 x DisplayPort 1.4a
- 1 x 8-Pin Power Connector
- 3 Year Warranty
- Product Code: VCNRTXA4500-PB
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
Last Item in Stock
-
R43,045





