Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Shatter the boundaries of what’s possible with NVIDIA Quadro RTX 5000. Powered by the NVIDIA Turing architecture and the NVIDIA RTX platform, it fuses ray tracing, deep learning and advanced shading to supercharge next-generation workflows. Creative and technical professionals can make more informed decisions faster and tackle demanding design and visualization workloads with ease.
| Graphics Processing | Quadro RTX 5000 |
| Core Clock | 1620 - 1815 MHz |
| CUDA Cores | Quantity: 3072 CUDA Compute Capability: 7.5 |
| Ray Tracing Cores | 48 |
| Tensor Cores | 384 |
| Performance | RTX-OPS: 62T Ray Casts: 8 Giga Rays/Sec Half Precision: 22.3 TFLOPS Single Precision: 11.2 TFLOPS Double Precision: 350 TFLOPS Deep Learning: 89.2 Tensor TFLOPS |
| Memory Clock | 14000 MHz |
| Memory Size | 16 GB with ECC (32 GB with NVLink) |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 448 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 3.0 x 16 |
| Digital max resolution | 7680x4320@60Hz |
| Multi-view | 4 |
| Card size | L=268mm W=112mm H=dual slot |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 |
| OpenGL | 4.5 |
| Recommended PSU | 550W |
| Power Connectors | 8 Pin*1, 6 Pin *1 |
| Output | DisplayPort 1.4 *4 USB Type-C (supports VirtualLink) *1 |
| Multi-GPU Support | 2-way NVIDIA NVLink |
| Accessories | DisplayPort to DVI adapter |
PNY Quadro RTX 5000 Workstation Graphics Card, 16GB
END OF LIFE / DISCONTINUED
- Product Code: VCQRTX5000-PB
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK






