Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The GAMMIX D45 looks and is robust with a solid, armor-like aluminum exterior with rugged ridges and sturdy performance. Using only the highest quality IC chips and PCBs, the GAMMIX D45 is made to deliver optimal stability and overclocking performance. The GAMMIX D45 has been tested and verified to work with the latest AMD platforms for hassle-free compatibility and excellent overclocking performance. Intel Extreme Memory Profile (XMP) 2.0 makes overclocking a snap and enhances system stability. Instead of adjusting individual parameters in BIOS, you can do it right through your PC's operating system.
| SKU | AX4U36008G18I-CBKD45 |
| Memory Series | XPG D45 |
| Memory Type | DDR4 |
| Memory Size | 8GB Module (1 x 8GB) |
| Tested Latency | 18-22-22 |
| Tested Voltage | 1.35V |
| Tested Speed | 3600MHz |
| LED Lighting | None |
| Single Zone / Multi-Zone Lighting | N/A |
| SPD Latency | 15-15-15 |
| SPD Speed | 2133MHz |
| SPD Voltage | 1.2V |
| Speed Rating | PC4-28800 (3600MHz) |
| Compatibility | Intel and AMD |
| Heat Spreader | Aluminium |
| Package Memory Format | DIMM |
| Performance Profile | XMP 2.0 |
| Package Memory Pin | 288 |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | Limited Lifetime |
ADATA XPG GAMMIX D45 8GB (1 x 8GB) DDR4 DRAM 3600MHz CL18 1.35V AX4U36008G18I-CBKD45 Memory Module — Black
- Product Code: AX4U36008G18I-CBKD45
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
Low Stock Level
-
R2,471



