Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
HyperX HX426C16FB3AK2/64 is a kit of two 4G x 64-bit (32GB) DDR4-2666 CL16 SDRAM (Synchronous DRAM) 2Rx8, memory module, based on sixteen 2G x 8-bit FBGA components per module. Each module kit supports Intel Extreme Memory Profiles (Intel XMP) 2.0. Total kit capacity is 64GB. Each module has been tested to run at DDR4-2666 at a low latency timing of 16-18-18 at 1.2V.
PLEASE TAKE NOTE:- Kingston sold the HyperX brand to HP in 2021.
- This memory may have branding other than HyperX.
| SKU | HX426C16FB3AK2/64 |
| Memory Series | HyperX Fury DDR4 RGB |
| Memory Type | DDR4 |
| Memory Size | 64GB Kit (2 x 32GB) |
| Tested Latency | 16-18-18 |
| Tested Voltage | 1.2V |
| Tested Speed | 2666MHz |
| LED Lighting | RGB |
| Single Zone / Multi-Zone Lighting | Multizone |
| SPD Latency | 16-18-18 |
| SPD Speed | 2666MHz |
| SPD Voltage | 1.2V |
| Speed Rating | PC4-21300 (2666MHz) |
| Compatibility | Intel and AMD |
| Heat Spreader | Aluminium |
| Package Memory Format | DIMM |
| Performance Profile | XMP 2.0 |
| Package Memory Pin | 288 |
Kingston HyperX Fury RGB 64GB (2 x 32GB) DDR4 DRAM 2666MHz C16 Memory Kit — Black
- Product Code: HX426C16FB3AK2/64
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
Last Item in Stock
-
R21,289

