Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The SE760 external SSD combines elegant aesthetics with high-speed performance. What's more, the SSD sports a clean, streamlined design characterized by a sturdy metal shell with a clean hairline-brushed surface. Using the USB 3.2 Gen 2 interface the SE760 delivers read speeds of up to 1000 MB/s. With USB 3.2 Gen 2, the SE760 sports read speed of up to 1,000 MB/s, which is up 12.5 times faster than an external hard drive. It'll only take you 10 seconds to transfer a 10GB 4K movie. Now that's fast. The SE760 uses a USB-C (Type C) connector, which is reversible. There's no annoying up or down like with older USB connectors. No guessing, plug it in the first time. Every time. The SE760 can be connected to game consoles and be used as backup storage for games that are not currently being played. For older game consoles, the SE760 can help to improve game loading performance for a more seamless experience.
| Model | ASE760-512GU32G2-CBK |
| Capacity | 512 GB |
| Interface | USB 3.2 Gen 2 Type-C |
| Form Factor | Non-Standard |
| Maximum Performance (MB/s) | Read: 1,000 MB/s Write: Not Specified |
| Dimensions | 122mm x 44mm x 14mm |
| Weight | 95g |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
ADATA SE760 External SSD, USB 3.2 Gen 2 Type-C, Black — 512GB
- Product Code: ASE760-512GU32G2-CBK
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
Last Item in Stock
-
R2,016



