Kingston’s XS2000 Portable SSD utilises USB 3.2 Gen 2x2 speeds to deliver next-gen performance in a compact, external drive. With lightning-fast transfer speeds of up to 2,000MB/s, XS2000 delivers enhanced productivity with little interruption. XS2000 offers high-speed storage options of up to 2TB for offloading and editing high-res images, 8K videos and large documents in a flash. The drive is future-proofed to keep up with storage demands and compatible with most devices out of the box. It connects with USB Type-C, allowing content creators to access their data anywhere on a PC or mobile device. Whether you go between work, play and passion projects, the XS2000 includes a removable ruggedised sleeve and IP55 rating to withstand water and dust, making it the perfect companion for on-location photoshoots or adventures.
| Model | SXS2000/1000G
|
| Capacity | 1 TB |
| Interface | USB 3.2 Gen 2x2 Type-C |
| Form Factor | 2.5" |
| Maximum Performance (MB/s) | Up to 2000 MB/s |
| Dimensions | 70mm x 33mm x 14mm |
| Weight | 29g |
| Warranty | 5 Years |
| Manufacturer |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information |
| Warranty Duration | 5 Years Limited |
* These links will redirect to an external website which may be governed by its own privacy policy. We do not share customer information with external sites outside of what's lined out in our
Privacy Policy.