Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The front panel adopts an ample mesh design with geometrical styling for increasing airflow and dust prevention. The ARGB lighting creates various visual effects. All-round airflow paths provide highly efficient cooling. Air intakes at the front and bottom ensure outstanding heat dissipation. Use the main case fan to daisy-chain the other two fans for ARGB sync and create your personal style. The I/O panel includes Power, LED Control Button, USB2.0 x 2, MIC/HD-AUDIO, USB3.0 x 1. There are 24mm depth on the left side and 13mm on the right side for easy cable management.
| Model | AX61 ELITE |
| Colour | Black |
| Lighting | Fixed-Mode ARGB |
| Materials | Steel, Plastic, Tempered Glass |
| Dimensions | 405mm x 200mm x 449mm |
| Form Factor | Mid Tower |
| Motherboard Support | ATX, Micro ATX, Mini ITX |
| Front I/O | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 2 x USB 2.0 Type-A 1 x Headphone Out 1 x Mic In 1 x Power Button 1 x LED Control Button |
| Side Panel | Tempered Glass |
| Drive Bays | 5.25": 0 3.5"/2.5" Combo: 1 3.5": 1 2.5": 2 |
| Expansion Slots | 7 |
| Fan Support | Front: 3 x 120mm (3 x 120mm Fixed-Mode ARGB fans included) Top: 2 x 120mm / 2 x 140mm Back: 1 x 120mm (1 x 120mm Fixed-Mode ARGB fan included) PSU Shroud: 2 x 120mm Side: None |
| Radiator Support | Front: 360mm / 240mm / 120mm Top: None Back: 120mm Bottom: None Side: None |
| Clearances | CPU Cooler: 160mm GPU Length: 320mm PSU Length: 165mm (345mm without HDD cage) |
| Weight | 4.84 kg |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Antec AX61 ELITE ARGB Tempered Glass Mid Tower ATX Case — Black
- Mid Tower ATX Form Factor Case
- Colour: Black
- Tempered Glass Side Panel
- 1 x USB Type-A 5Gb/s Port
- 2 x USB 2.0 Type-A Ports
- 1 x 3.5mm Audio Jack, 1 x 3.5mm Mic Jack
- 1 x 2.5" / 3.5" Drive Bay
- 1 x 3.5" Drive Bay
- 2 x 2.5" Drive Bays
- Up to 8 x 120mm Fans / Up to 2 x 140mm Fans
- Includes 4 x 120mm Fixed-Mode ARGB Fans
- Up to 360mm Radiator Support
- Cooler Clearance: Up to 160mm
- GPU Clearance: Up to 320mm
- 2 Year Warranty
- Product Code: AX61 ELITE
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R722








