Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The Antec VSK4000B-U3 ATX Mid-Tower Chassis is built with durable SGCC steel to ensure long-lasting reliability and stability for multiple builds. Designed with practicality in mind, it delivers essential functionality for budget-conscious builders while providing excellent upgrade potential for the future. Meeting Thermally Advantaged Chassis (TAC) 2.0 guidelines, this case ensures optimal airflow for reliable cooling, keeping your system running efficiently under demanding conditions.
| Model | VSK4000B-U3 |
| Colour | Black |
| Lighting | None |
| Materials | Steel, Plastic |
| Dimensions | 440mm x 185mm x 412mm |
| Form Factor | Mid Tower |
| Motherboard Support | ATX, Micro ATX, Mini ITX |
| Front I/O | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1 x Headphone Out 1 x Mic In 1 x Power Button 1 x Reset Button |
| Side Panel | Vented |
| Drive Bays | 5.25": 3 3.5"/2.5" Combo: 0 3.5": 6 2.5": 0 |
| Expansion Slots | 7 |
| Fan Support | Front: 1 x 120mm Top: None Back: 1 x 120mm (included) Bottom: None Side: None |
| Radiator Support | Front: None Top: None Back: 120mm Bottom: None Side: None |
| Clearances | CPU Cooler: Not Specified GPU Length: 260mm (340mm without HDD bracket) PSU Length: ATX |
| Weight | 5.00 kg |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Antec VSK4000B-U3 Mid Tower ATX Case — Black
- Mid Tower ATX Form Factor Case
- Colour: Black
- Vented Side Panel
- 2 x USB Type-A 5Gb/s Port
- 1 x 3.5mm Audio Jack, 1 x 3.5mm Mic Jack
- 3 x 5.25" Drive Bays
- 6 x 3.5" Drive Bays
- Up to 2 x 120mm Fans
- Includes 1 x 120mm Fan
- GPU Clearance: Up to 340mm
- 2 Year Warranty
- Product Code: VSK4000B-U3
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R531





