Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
NUC 11 Essential Mini PCs, Kits, and Boards are cost-efficient solutions designed for kiosks, collaboration and streaming, and digital signage. Powered by Intel Celeron or Pentium Silver processors, they feature Intel quality and reliability, plus a simplified design, easy mounting options, numerous USB and video ports, and an optional 64GB of eMMC storage.
| Model | BNUC11ATKC40000 |
| Processor | Intel Celeron N5100 4 Core 1.10 GHz Base Clock, 2.80 GHz Boost Clock |
| RAM | None 2 slots DDR4-2933 1.20v Supports up to 32 GB |
| Storage | None Supports 1 x M.2 Type 2280 PCIe Gen3x4 SSD |
| Card Reader | None |
| Graphics | Intel UHD Graphics |
| Networking | Wired: 10/100/1000 Mbps Wireless: Wi-Fi 5 802.11ac Bluetooth: Yes |
| I/O Ports | Front
Rear
|
| Operating System | None |
| Dimensions | 135 x 115 x 36 mm |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
ASUS NUC 11 ESSENTIAL Kit BNUC11ATKC40000 Mini PC — Celeron N5100 / No RAM (DDR4-2933) / No SSD (NVMe Gen3) / No OS
- ASUS Barebones Mini PC
- Intel Celeron N5100 4-Core Processor
- Up to 2.80GHz Boost Clock
- 2 x DDR4-2933 SO-DIMM Slots up to 32GB
- 1 x M.2 2280 Gen3 NVMe Slot
- 1Gb Ethernet and Wi-Fi 5
- 3 Year Warranty
- Product Code: 90AB1ATK-MB3100
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK



