Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The Decibell S1 Intel Mini PC is a sleek and powerful computing solution built for efficiency and versatility. Powered by Intel technology, it delivers smooth performance for work, entertainment, and multitasking. Its compact, space-saving design fits seamlessly into any setup, while advanced cooling ensures optimal operation. With multiple connectivity options and energy-efficient performance, the Decibell S1 is perfect for professionals, students, and home users looking for a reliable and portable mini PC.
| Model | S1-N150-16GB-512GB-W11P |
| Processor | Intel Processor N150 4 Core 3.60 GHz Boost Clock |
| RAM | 16 GB DDR4-3200 (1 x 16GB) 2 slot up to 64 GB |
| Storage | 512 GB M.2 PCIe Gen3x4 NVMe SSD |
| Card Reader | None |
| Graphics | Intel UHD Graphics |
| Networking | Wired: 2 x 1 Gbps Wireless: Wi-Fi 6 802.11ax Bluetooth: Yes |
| I/O Ports |
|
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Dimensions | 124 x 126 x 42 mm |
| Warranty | 1 Year |
Decibell S1 Mini PC — Intel Processor N150 / 16GB DDR4 / 512GB NVMe SSD / Windows 11 Pro
- Decibell Mini PC
- Intel Processor N150 4-Core Processor
- 4 x Cores, 4 x Threads
- Up to 3.60GHz Boost Clock
- Integrated Intel Graphics
- 16GB (1 x 16GB) DDR4-3200 RAM
- 2 x SO-DIMM Slot, Supports up to 64GB (1 x Populated)
- 512GB NVMe PCIe Gen3 SSD
- 2 x 1Gbps Ethernet, Wi-Fi 6 & Bluetooth 5.2
- 2 x HDMI 2.0b
- 2 x USB Type-A 5Gb/s
- 2 x USB 2.0/1.1
- 1 x 3.5mm Combo Audio Jack
- Windows 11 Pro
- 1 Year Warranty
- Product Code: S1-N150-16GB-512GB-W11P
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.




