Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
RN28 adopts the formidable Intel Alder Lake-N processors, manufactured using an Intel 7 process. The network appliance adopts Processor N100 with 4 Cores and 4 threads. Meanwhile, RN28 features TDP under 15W, which provides superior processing power while minimizing energy consumption. Designed for faster, more flexible connections, the RN28 comes with two Gigabit RJ-45 supporting a BYPASS pair on Lan 1-2, four Gigabit RJ-45 supporting PoE, allowing fast and direct connections. The RN28 also provides wireless flexibility, supporting Wi-Fi 5/6/6E. RN28 is equipped with four RJ45 ports that support Power over Ethernet (PoE) technology. Each of these ports is capable of delivering up to 30W of power. This design combines data connectivity and power delivery, simplifying network setup while providing seamless power to PoE-compatible devices. Featuring fanless design, this network appliance is perfect to be used in noise-sensitive environments.
| Model | RN28-N10040N0G-GIA |
| Processor | Intel Processor N100 4 Core 3.40 GHz Boost Clock |
| RAM | None 1 slot DDR4-3200 1.20v Supports up to 16 GB |
| Storage | None Supports 1 x M.2 Type 2280 PCIe Gen3x2 SSD Supports 1 x 2.5" SATA SSD |
| Card Reader | None |
| Graphics | Intel UHD Graphics |
| Networking | Wired: 6 x 1 Gbps, 4 x support 30w PoE Wireless: Intel Wi-Fi 6E Bluetooth: Yes |
| I/O Ports | Front
Rear
|
| Operating System | None |
| Dimensions | 200 x 150 x 40 mm |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Giada RN28 RN28-N10040N0G-GIA Mini PC Network Appliance, Intel N100 / No RAM (DDR4-3200) / No SSD (NVMe Gen3 + 2.5" SATA) / No OS
- Giada Barebones Mini PC Network Appliance
- Intel Processor N100 4-Core Processor
- Up to 3.40GHz Boost Clock
- 1 x DDR4-3200 SO-DIMM Slot up to 16GB
- 1 x M.2 2280 Gen3 NVMe Slot
- 1 x 2.5" SATA Drive Bay
- 6 x 1Gb Ethernet and Wi-Fi 6E
- 2 Year Warranty
- Product Code: RN28-N10040N0G-GIA
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.


