Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The AMD Ryzen Embedded V1000 APU family offers ultra-high performance and class leading integration. The GB-BSRE-1605 BRIX PRO model sports the AMD Ryzen Embedded V1605B APU which combines “Zen” CPU and “Vega” GPU cores to achieve breakthrough SoC performance. Moreover, it supports up to four 4K display outputs. All these in a single device! The GB-BSRE-1605 BRIX PRO model supports up to 4 independent displays through its 4x HDMI ports. Combining this with 4K resolution on each output gives users the flexibility to configure their working environment without any limitation. The BRIX PRO models are following a modern design with metal and plastic parts. Its compact size makes it to fit perfectly in any environment. The GB-BSRE-1605 can be placed horizontally or vertically depending of the use. Furthermore, it features a VESA mount making it flexible to be attached to the back of the display. The GB-BSRE-1605 BRIX PRO model can serve the most demanding applications with its high processing power and the multiple display support capability.
| Model | GB-BSRE-1605 |
| Processor | AMD Embedded V1605 4 Core SMT 2.00 GHz Base Clock, 3.60 GHz Boost Clock |
| RAM | None 2 slots DDR4-2400 SO-DIMM Supports up to 32 GB |
| Storage | None Supports 1 x M.2 Type 2280 PCIe Gen3x4 SSD Supports 1 x M.2 Type 2280 SATA or PCIe Gen4x4 SSD |
| Card Reader | None |
| Graphics | AMD Vega 8 |
| Networking | Wired: 2 x Realtek RTL8111H GbE LAN Wireless: Intel Wi-Fi 802.11ac Bluetooth: Yes, 4.2 |
| I/O Ports | Front
Rear
|
| Operating System | None |
| Dimensions | 192mm x 140mm x 44mm |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
Gigabyte BRIX PRO GB-BSRE-1605 Barebones Mini PC, Ryzen Embedded V1605B, No RAM (DDR4-2400), No HDD (2 x M.2), No OS
- Product Code: GB-BSRE-1605
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.






