Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Intel NUC 11 ESSENTIAL Kit NUC11ATKPE quick reference guide including specifications, features, pricing, compatibility, design documentation, ordering codes, spec codes and more.
| Model | NUC11ATKPE |
| Processor | Intel Pentium N6005 4 Core 2.00 GHz Base Clock, 3.30 GHz Boost Clock |
| RAM | None 2 slots DDR4-2933 1.20v Supports up to 32 GB |
| Storage | None Supports 1 x M.2 Type 2280 PCIe Gen3x4 SSD |
| Card Reader | None |
| Graphics | Intel UHD Graphics |
| Networking | Wired: 10/100/1000 Mbps Wireless: Intel Wireless-AC 9462 Bluetooth: Yes |
| I/O Ports | Front
Rear
Internal
|
| Operating System | None |
| Dimensions | 135 x 115 x 36 mm |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
Intel NUC 11 ESSENTIAL Kit NUC11ATKPE Mini PC, Pentium N6005 / No RAM (DDR4-2933) / No SSD (NVMe Gen3) / No OS
- Product Code: NUC11ATKPE
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK



