Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Intel NUC 11 Kit NUC11ATKC2 quick reference guide including specifications, features, pricing, compatibility, design documentation, ordering codes, spec codes and more.
| Model | NUC11ATKC2 |
| Processor | Intel Celeron N4505 2 Core 2.00 GHz Base Clock, 2.80 GHz Boost Clock |
| RAM | None 2 slots DDR4-2933 1.2v Supports up to 32 GB |
| Storage | None Supports 1 x M.2 Type 2280 PCIe Gen3x4 SSD |
| Card Reader | None |
| Graphics | Intel UHD Graphics |
| Networking | Wired: Realtek Gigabit Wireless: Intel Wi-Fi 5 Wireless-AC 9462 Bluetooth: Yes |
| I/O Ports | 1 x HDMI 1 x DisplayPort 0 x D-Sub 2 x USB 3.2 Gen 2 Type-A 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 0 x USB 3.2 Type-C 2 x USB 2.0 (internal) 0 x Thunderbolt 3 1 x 3.5mm audio out 1 x 3.5mm mic in 0 x S/PDIF optical |
| Operating System | None |
| Dimensions | 135mm x 115mm x 36mm |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
Intel NUC 11 Kit NUC11ATKC2 Barebones Mini PC, Celeron N4505, No RAM (DDR4-2933), No HDD (1 x M.2), No OS
- Product Code: NUC11ATKC2
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK


