Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Core i3-1220P
Core i5-1240P
Core i5-1250P
Core i7-1260P
Core i7-1260P
Intel NUC 12 PRO Kit NUC12WSKi3 quick reference guide including specifications, features, pricing, compatibility, design documentation, ordering codes, spec codes and more.
| Model | NUC12WSKi3 |
| Processor | Intel Core i3-1220P 2+8 Core with HyperThreading 4.40 GHz Boost Clock |
| RAM | None 2 slots DDR4-3200 1.20v Supports up to 64 GB |
| Storage | None Supports 1 x M.2 Type 2280 PCIe Gen4x4 SSD Supports 1 x M.2 Type 2242 SATA SSD |
| Card Reader | None |
| Graphics | Intel UHD Graphics |
| Networking | Wired: Intel i225-V 2.5 Gbps Wireless: Intel Wi-Fi 6E AX211 Bluetooth: Yes |
| I/O Ports | Front
Rear
Internal
|
| Operating System | None |
| Dimensions | 117 x 112 x 37 mm |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
Intel NUC 12 PRO Kit NUC12WSKi3 Mini PC, Core i3-1220P / No RAM (DDR4-3200) / No SSD (NVMe Gen4 + M.2 SATA) / No OS
- Intel Barebones Mini PC
- Intel Core i3-1220P 10-Core Processor
- 2 x P-Cores, 8 x E-Cores
- Up to 4.40GHz Boost Clock
- 2 x DDR4-3200 SO-DIMM Slots up to 64GB
- 1 x M.2 2280 Gen4 NVMe Slot
- 1 x M.2 2242 SATA Slot
- 2.5Gb Ethernet and Wi-Fi 6E
- 3 Year Warranty
- Product Code: NUC12WSKi3
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK



