Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Intel NUC 5 Kit NUC5CPYH quick reference guide including specifications, features, pricing, compatibility, design documentation, ordering codes, spec codes and more.
| Model | NUC5CPYH |
| Processor | Intel Celeron N3050 Dual Core 1.60 GHz Base Clock, 2.16 GHz Boost Clock |
| RAM | None 1 slot DDR3L-1333 / 1600 1.35v Supports up to 8 GB |
| Storage | None Supports 1 x SATA 6G 2.5" drive |
| Card Reader | SDXC with UHS-I support |
| Graphics | Intel HD320 |
| Networking | Wired: Realtek 8111HN Gigabit Wireless: Intel Wireless-AC 3165 Bluetooth: 4.0 |
| I/O Ports | 1 x HDMI 1 x D-Sub 4 x USB 3.0 Type-A 0 x USB 3.1 Type-C 2 x USB 2.0 (internal) 0 x Thunderbolt 3 1 x 3.5mm audio combo 1 x S/PDIF optical |
| Operating System | None |
| Dimensions | 115mm x 111mm x 52mm |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
Intel NUC 5 Kit NUC5CPYH Barebones Mini PC, Celeron N3050, No RAM (DDR3L-1600), No HDD (1 x 2.5" SATA), No OS
- Product Code: NUC5CPYH
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK

