Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Intel NUC 6 Kit NUC6CAYH quick reference guide including specifications, features, pricing, compatibility, design documentation, ordering codes, spec codes and more.
| Model | NUC6CAYH |
| Processor | Intel Celeron J3455 Quad Core 1.50 GHz Base Clock, 2.30 GHz Boost Clock |
| RAM | None 2 slots DDR3L-1600 / 1866 1.35v Supports up to 8 GB |
| Storage | None Supports SATA 6G 2.5" drives up to 9.5mm thick |
| Card Reader | SDXC with UHS-I support |
| Graphics | Intel HD500 |
| Networking | Wired: Realtek 8111HN Gigabit Wireless: Intel Wireless-AC 3168 Bluetooth: 4.2 |
| I/O Ports | 1 x HDMI 1 x D-Sub 4 x USB 3.0 Type-A 0 x USB 3.1 Type-C 2 x USB 2.0 (internal) 0 x Thunderbolt 3 1 x 3.5mm audio combo 1 x S/PDIF optical |
| Operating System | None |
| Dimensions | 115mm x 111mm x 51mm |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
Intel NUC 6 Kit NUC6CAYH Barebones Mini PC, Celeron J3455, No RAM (DDR3L-1866), No HDD (1 x 2.5" SATA), No OS
- Product Code: NUC6-CAYH
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK


