Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Intel NUC 7 Kit BOXNUC7CJYHN quick reference guide including specifications, features, pricing, compatibility, design documentation, ordering codes, spec codes and more.
| Model | BOXNUC7CJYHN |
| Processor | Intel Celeron J4005 Dual Core 2.00 GHz Base Clock, 2.70 GHz Boost Clock |
| RAM | None 2 slots DDR4-2400 1.2v Supports up to 32 GB |
| Storage | None Supports 1 x SATA 6G 2.5" drive |
| Card Reader | SDXC |
| Graphics | Intel UHD Graphics 600 |
| Networking | Wired: Realtek 8111H-CG Gigabit LAN Wireless: Intel Wireless-AC 9462 Bluetooth: Yes |
| I/O Ports | 2 x HDMI 0 x D-Sub 4 x USB 3.0 Type-A 0 x USB 3.1 Type-C 2 x USB 2.0 (internal) 0 x Thunderbolt 3 1 x 3.5mm audio combo 1 x S/PDIF optical |
| Operating System | None |
| Dimensions | 115mm x 111mm x 51mm |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
Intel NUC 7 Kit BOXNUC7CJYHN Barebones Mini PC, Celeron J4005, No RAM (DDR4-2400), No HDD (1 x 2.5" SATA), No OS
- Intel Barebones Mini PC
- Intel Celeron J4005 2-Core Processor
- Up to 2.70GHz Boost Clock
- 2 x DDR4-2400 SO-DIMM Slots up to 32GB
- 1 x 2.5" SATA Drive Bay
- 1Gb Ethernet and Wi-Fi 5
- 3 Year Warranty
- Product Code: BOXNUC7CJYHN
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK



