Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The MinisForum VENUS Celeron N100 4GB Windows 11 Home Mini PC takes performance to the next level in a compact form factor. Measuring just 12.7 x 12.7 x 5.4 cm, it’s perfect for fitting into tight spaces or mounting behind monitors to create a clutter-free workspace. This versatile mini-PC is powered by an Intel Celeron N100 CPU and UHD graphics, ensuring efficient performance for all your tasks. It comes equipped with 4GB of DDR4 2666MHz SODIMM memory, with one extra slot available for expansion, and a 128GB 2.5″ SATA SSD with support for additional M.2 NVME storage. The Mini-PC can support up to three displays, thanks to its HDMI, DisplayPort, and USB Type-C output ports. For connectivity, it includes M.2 2230 Wi-Fi, Bluetooth, and a 3.5mm audio jack for speakers or headphones. The Celeron 4GB 128GB Windows 11 Home Mini PC is an excellent choice for those needing a compact yet powerful solution for various business applications, whether for home media servers, call centres, or point-of-sale systems.
| Model | MINI_N100_4G_HOME |
| Processor | Intel Processor N100 4 Core 3.40 GHz Boost Clock |
| RAM | 4 GB DDR4-2666 2 slots DDR4-3200 1.20v Supports up to 32 GB |
| Storage | 128 GB 2.5" SATA SSD Supports 1 x M.2 PCIe Gen3x4 SSD |
| Card Reader | None |
| Graphics | Intel UHD Graphics |
| Networking | Wired: 1Gbps Wireless: Wi-Fi 5 802.11ac Bluetooth: Yes |
| I/O Ports | Front
Rear
|
| Operating System | None |
| Dimensions | 127 x 127 x 54 mm |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Minisforum N100 VENUS Mini PC — Intel Processor N100 / 4GB DDR4-3200 / 128GB 2.5" SSD (Supports NVMe) / Windows 11 Home
- Minisforum Barebones Mini PC
- Intel Processor N100 4-Core Processor
- Up to 3.40GHz Boost Clock
- Integrated Intel Graphics
- 4GB (1 x 4GB) DDR4-2666 SO-DIMM
- 2 x DIMM Slots, supports up to 32GB (1 x Populated)
- 128GB 2.5" SATA 6Gb/s SSD
- 1 x M.2 Gen3 NVMe Slot
- 1Gb Ethernet, Wi-Fi 5 & Bluetooth
- 1 x HDMI 2.0b, 1 x DisplayPort 1.4
- 1 x USB Type-C 10Gb/s, Supports DisplayPort & PD
- 2 x USB Type-A 10Gb/s
- 2 x USB 2.0/1.1
- 1 x 3.5mm Combo Audio Jack
- 19v Power Adapter
- Windows 11 Home
- 2 Year Warranty
- Product Code: MINI_N100_4G_HOME
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK



