Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Array of RGB LED colors brighten your build with a spectrum of colors. The new Spectrum 120 PWM fan boasts an upgraded fan blade and frame design to enhance cooling capabilities while maintaining silent operation. Direct Contact Technology using 4 copper heat pipes deliver exceptional heat dissipation. Stacked fin array provides low airflow resistance allowing cooler air flow through the heatsink.
| Model | RR-2V2L-18PD-R1 |
| Socket Compatibility | Intel: LGA1700, LGA1200, LGA1151, LGA1150, LGA1155, LGA1156 AMD: AM5, AM4 |
| Cooler Height | 157mm |
| Heatsink Material | Aluminium |
| Heatpipes | 4x |
| Fan Size | 120mm (supports second fan) |
| Fan Specs | Speed: 650-1800 RPM ± 5% |
| Lighting | ARGB |
| Dimensions | 120mm x 81mm x 157mm |
| Weight | Not Specified |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Cooler Master HYPER 212 SPECTRUM V2 ARGB CPU Heatsink and Fan, 120mm
- 120mm Tower Air Cooler
- Single Spectrum 120mm ARGB Fan
- Fan Speed: 650 - 1800 RPM ±5%
- Airflow: 62 CFM (Max)
- Static Pressure: 2.5 mmH20 (Max)
- Noise: 27 dBA (Max)
- RAM Clearance: 40mm
- Intel Sockets: LGA1700, LGA1200, LGA115x
- AMD Sockets: AM5, AM4
- Includes RGB Controller
- 2 Year Warranty
- Product Code: RR-2V2L-18PD-R1
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.





