Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
New generation of Hyper 212 LED Turbo ARGB showcases our upgraded dual SickleFlow 120 ARGB fan. The redesigned curved blades and frame optimizes airflow and static pressure ideal for Push-Pull setup. Certified for compatibility with most Addressable RGB motherboards, it illuminates the interior of your PC. Complimenting the aesthetics, it is designed with the jet black aluminum top cover for a premium finish. Its 4 heat pipes using Direct Contact Technology ensures a smooth contact surface to provide exceptional cooling efficiency.
| Model | RR-212TK-18PA-R1 |
| Socket Compatibility | Intel: LGA2066, LGA2011-v3, LGA2011, LGA1200, LGA1151, LGA1150, LGA1155, LGA1156, LGA1366 AMD: AM4, AM3+, AM3, AM2+, AM2, FM2+, FM2, FM1 |
| Cooler Height | 159mm |
| Heatsink Material | Aluminium |
| Heatpipes | 4 x 6mm |
| Fan Size | 2 x 120mm |
| Fan Specs | Speed: 600-1600 RPM ± 10% |
| Lighting | ARGB |
| Dimensions | 120mm x 110mm x 159mm |
| Weight | Not Specified |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Cooler Master Hyper 212 LED Turbo ARGB CPU Heatsink and Fan, Dual 120mm
- Product Code: RR-212TK-18PA-R1
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK







