Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
ROOM FOR THE BIGGEST GPUs
The 3200D is a spacious mid-tower chassis designed for modern GPUs. With 375mm of clearance with front fans installed, even the most powerful GPUs have plenty of room to breathe. The PSU shroud also features 2x 120mm fan mounts, with the front one being angled directly at the GPU, providing even more cooling power for the hottest GPUs.
THREE RS120 ARGB FANS INCLUDED
Simply plug in the fans and customize your RGB lighting using your motherboard’s ARGB software, including ASUS Aura Sync, MSI Mystic Light, ASRock Polychrome RGB, and GIGABYTE RGB Fusion.
DIRECT-TO-MOTHERBOARD CONNECTION
Reduce cable clutter by daisy chaining your RS ARGB Series fans together, controlling them all through a single 4‑pin PWM connector and one +5V ARGB connector on your motherboard.
DESIGNED FOR SUPER-CLEAN BUILDS
Cable management is easy in the 3200D with support for reverse-connector motherboards, a built-in cable shroud, and ample tie-down locations throughout the chassis.
FUNCTION FIRST
BUILT FOR THE REAL WORLD
Every detail of the 3200D is focused on performance and how your system runs day to day. From keeping your graphics card securely in place to directing airflow where it is needed most, these features work together to help your build maintain optimal performance.
SAG-FREE GRAPHICS CARDS
Every 3200D includes a built-in Anti-sag Stabilization Arm that is adjustable, so you don’t have to worry about damaging your GPU or your PCIe slot.
ANGLED BOTTOM FAN MOUNT
An angled fan mount in the bottom of the case allows cool air to be channeled directly at the GPU for improved cooling and better GPU temps.
HIGH-AIRFLOW FRONT PANEL
Engineered for high airflow, the front panel delivers excellent cooling for high-power components with a unique style.
WIDE COOLING FLEXIBILITY
The CORSAIR 3200D is made to keep the hottest components cool with 2x 360mm radiator mounting locations and fan mounts throughout the chassis for continuous airflow.
DIMENSIONS
FAN CAPACITY
RADIATOR CAPACITY
WORLD-CLASS SUPPORT
Our award-winning service means you can enjoy your gear worry-free.
MODERN FRONT PANEL I/O
The top-mounted I/O ports grant easy access to a USB 3.2 Gen 2x2 Type-C 20Gb/s port for lightning-fast data transfers, a USB 2.0 Type-A, a combo audio/microphone jack, and a power button.
1 x Power Button
1 x Headphone / Mic Combo Jack
1 x USB 3.2 Gen 2x2 Type-C Port
1 x USB 2.0 Type-A Port
| Model | CC-9011345-WW |
| Colour | White |
| Lighting | ARGB |
| Materials | Steel, Tempered Glass |
| Dimensions | 495mm x 219mm x 458mm |
| Form Factor | Mid Tower |
| Motherboard Support | ATX, Micro ATX, ITX Supports Rear Connector Motherboards |
| Front I/O | 1 x USB 3.2 Gen 2x2 Type-C |
| Side Panel | Tempered Glass |
| Drive Bays | 5.25": 0 |
| Expansion Slots | 7 |
| Fan Support | Front: 3 x 120mm / 2 x 140mm (3 x 120mm ARGB fans included) |
| Radiator Support | Front: 360mm / 280mm / 240mm / 140mm / 120mm |
| Clearances | CPU Cooler: 165mm |
| Weight | 8.50 kg |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Corsair 3200D RS ARGB Tempered Glass Mid Tower ATX Case — White
- Mid Tower ATX Form Factor
- Tempered Glass Side Panel
- Supports Reverse Connector Motherboards
- Colour: White
- 1 x USB Type-C 20Gb/s Port
- 1 x USB 2.0 Type-A Port
- 1 x 3.5mm Combo Audio Jack
- 2 x 2.5" Drive Bays
- 1 x 3.5" Drive Bay
- Up to 9 x 120mm Fans / Up to 4 x 1400mm Fans
- Includes 3 x 120mm RS ARGB Fans
- Up to 2 x 360mm Radiators
- Cooler Clearance: Up to 165mm
- GPU Clearance: Up to 400mm
- Integrated GPU Support
- 2 Year Warranty
- Product Code: CC-9011345-WW
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R1,553








