Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
DOMINATOR PLATINUM high-performance DDR4 memory is designed for world-class DDR4 system builds. It's built with hand-screened ICs, undergoes rigorous performance testing, and incorporates patented DHX cooling for reliable performance in demanding environments.
| SKU | CMD16GX4M2B3866C18 |
| Memory Series | DOMINATOR PLATINUM |
| Memory Type | DDR4 |
| Memory Size | 16GB Kit (2 x 8GB) |
| Tested Latency | 18-22-22-40 |
| Tested Voltage | 1.35V |
| Tested Speed | 3866MHz |
| LED Lighting | White |
| Single Zone / Multi-Zone Lighting | N/A |
| SPD Latency | 15-15-15-36 |
| SPD Speed | 2133MHz |
| SPD Voltage | 1.20V |
| Speed Rating | PC4-30900 (3866MHz) |
| Compatibility | Intel 300 Series, Intel 400 Series, Intel 500 Series |
| Heat Spreader | DHX |
| Package Memory Format | DIMM |
| Performance Profile | XMP 2.0 |
| Package Memory Pin | 288 |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | Limited Lifetime |
Corsair DOMINATOR PLATINUM 16GB (2 x 8GB) DDR4 DRAM 3866MHz CL18 1.35V CMD16GX4M2B3866C18 Memory Kit — Black
- Product Code: CMD16GX4M2B3866C18
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
Last Item in Stock
-
R5,131

