Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Push the limits of performance with CORSAIR DOMINATOR PLATINUM RGB DDR5 Memory optimized for Intel, taking advantage of higher frequencies and greater capacities of DDR5, precisely controlled via CORSAIR iCUE software. In the many-core era, the unprecedented processing speed of DDR5 ensures your high-end CPU gets data quickly with ease. Whether you are gaming, creating content, opening 100 tabs, or multi-tasking, your PC can power through complex tasks faster than ever before. Synchronize your entire iCUE setup into a cohesive, fully immersive ecosystem with intuitive control. Select from dozen of stunning pre-set lighting profiles or create your own with near-limitless customization. You have the power and the control. Built-in voltage regulation with iCUE software control makes for easier, finely-tuned output that provides more stable overclocking than ever. Ditch the tedious process of manually adjusting your performance settings each time when you save your own XMP profiles through iCUE. Easily customize and tailor your setting profiles by app or task for greater efficiency.
| SKU | CMT32GX5M2B6400C32 |
| Memory Series | DOMINATOR PLATINUM RGB DDR5 |
| Memory Type | DDR5 |
| PMIC Type | Extreme Overclock PMIC |
| Memory Size | 32GB Kit (2 x 16GB) |
| Tested Latency | 32-40-40-84 |
| Tested Voltage | 1.40V |
| Tested Speed | 6400MHz |
| LED Lighting | RGB |
| Single Zone / Multi-Zone Lighting | 12 LEDs per Module, Individually Addressable |
| SPD Latency | 40-40-40-77 |
| SPD Speed | 4800MHz |
| SPD Voltage | 1.10V |
| Speed Rating | PC5-51200 (6400MHz) |
| Compatibility | Intel 600 Series |
| Heat Spreader | Anodized Aluminium |
| Package Memory Format | DIMM |
| Performance Profile | XMP 3.0 |
| Package Memory Pin | 288 |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | N/A |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | Limited Lifetime |
| RAM Specifications | |
| Brand | Corsair |
| Series | DOMINATOR PLATINUM RGB DDR5 |
| Model | CMT32GX5M2B6400C32 |
| Capacity | 32GB (2 x 16GB) |
| Memory Type | DDR5 Desktop RAM |
| Speed | 6400 MT/s |
| Timings | 32-40-40-84 |
| Voltage | 1.40V |
| Heatspreader Colour | Black |
| Lighting | 12 LEDs per Module, Individually Addressable |
| Memory Profiles | Intel XMP 3.0 |
| Warranty | Limited Lifetime |
Corsair DOMINATOR PLATINUM RGB DDR5 32GB (2 x 16GB) DDR5 DRAM 6400MHz CL32 1.40V CMT32GX5M2B6400C32 Memory Kit — Black
- 32GB DDR5 Kit (2 x 16GB)
- Rated Speed: 6400 MT/s
- Rated Latency: 32-40-40-84
- Rated Voltage: 1.40V
- Multi-Zone ARGB Lighting
- Height: 56mm
- Intel eXtreme Memory Profile 3.0
- Limited Lifetime Warranty
- Product Code: CMT32GX5M2B6400C32
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.




